Úvod Krása a zdraví Rady odborníků Oko, do duše okno? Už od narození!
Rady odborníků

Oko, do duše okno? Už od narození!

77
Woman using hands to frame

roztok_cocka_Díky pravidelným kontrolám u očního lékaře získáme nejen kontrolu nad zdravím svých očí, ale vyšetření může odhalit i některá jiná onemocnění. „S oblibou říkáme, že všechno souvisí se vším. To samozřejmě platí i u očí. Zpravidla jakékoliv systémové onemocnění se projeví i na nich. Vezměme si například rýmu, nachlazení či zánět dutin. Hned máme oči zarudlé a zvýšeně slzí,“ říká optometrista Mgr. Pavel Beneš, Ph.D. a pokračuje: „Jiným odvětvím jsou alternativní vědy, které hodnotí stav orgánů pomocí tak zvané irisdiagnostiky, to znamená, že čtou ze skladby a struktury oční duhovky.“

Co mohou prohlídky odhalit?

„V dětském věku se kromě refrakčních vad mnohdy odhalí amblyopie – tupozrakost. Ta vzniká tehdy, pokud oko nezpracovává správně dostatečné množství světla. Dítě poté nosí okluzor – klapku. Během vyšetření je možné také diagnostikovat strabizmus, tedy šilhání, které se nejlépe léčí pomocí brýlí. V dětském věku se mohou vyskytovat i nitrooční nádory,“ vysvětluje optometrista Mgr. Pavel Beneš, Ph.D., podle kterého se vážnější systémová onemocnění projeví na očích až ve vyšším věku, pro jejich stanovení je však nesmírně důležité měření zraku. Díky vyšetření očí specialistou může být odhaleno některé ze systémových onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka, ale i roztroušená skleróza, nádory na mozku nebo pásový opar.

Jak často na preventivní prohlídky?

První screeningové vyšetření, které má odhalit případné onemocnění šedým zákalem, se provádí zhruba čtvrtý den po narození miminka. „U nás není stanoveno, od kdy se musí chodit na preventivní oční prohlídky, takže podrobnější vyšetření se většinou dělá před nástupem do školky,“ vysvětluje Mgr. Pavel Beneš a dodává: „Většinu možných obtíží spojených se zrakem ale mnohdy odhalí rodiče. Všímají si, jak dítě reaguje na hračky a blízké předměty, zda mhouří oči při pohledu do dálky či si je zvýšeně mne. Má-li rodič jakékoliv podezření, je dobré obrátit se na kteréhokoliv dětského oftalmologa.“ K očnímu lékaři bychom měli docházet alespoň jednou ročně, a to především v případě, že již nějakou oční vadu máme. Lékař totiž může dioptrické brýle či kontaktní čočky vhodně korigovat podle aktuální hodnoty měření. Navíc může doporučit vhodné novinky, jako jsou například bioinspirované roztoky či jednodenní kontaktní čočky vyrobené z hypergelu. Ty jsou totiž inspirované fyziologií lidského oka, obsahují 78% vody, stejně jako rohovka, a současně propouští potřebné množství kyslíku pro otevřené oko (Biotrue OneDay). Navíc tím, že se jednodenní čočky ráno nasadí a večer vyhodí, se snižuje riziko opakovaných projevů v očích.

Neotálejte, vyražte!

Kdy bychom, podle zkušeného optometristy, rozhodně neměli otálet s návštěvou očního lékaře? „Samozřejmě vždy, jakmile něco není tak zvaně v pořádku. Určitě při různých akutních stavech, které mohou mít zhoršující se průběh. Jakékoliv náhlé změny mohou být i předzvěstí jiného onemocnění, proto bychom neměli otálet a čekat ‚až to přejde‘. V některých případech může být bolest v oku provázena například současnou bolestí zubů, ucha, apod. Pokud by se něco zanedbalo, mohlo by to vést až ke ztrátě zraku,“ varuje Mgr. Pavel Beneš, Ph.D. Takže když i při nachlazení budete mít pocit, že vás oči pálí a slzí vám více, než je běžné, nebojte se poradit se s lékařem.

Populární články

Související články

Rady odborníkůTéma dne

Vytěžit z online prostředí maximum? Studujte v něm!

Online prostředí nabízí prostor k seberozvoji a prohlubování znalostí a dovedností. Přihlaste...

Rady odborníků

Tajemství samozavlažovacího truhlíku

Při návštěvě pražské ordinace obvodního lékaře Mudr. Tomáše Syrovátky jsou v čekárně pacienti...

Krása a zdravíRady odborníkůTrendy zdraví a krásy

Přibude bezdětných a žen s jedním potomkem

V Česku přibývá bezdětných žen. Mezi současnou generací třicátnic a čtyřicátnic může bezdětnost...

Krása a zdravíRady odborníkůTrendy zdraví a krásy

Pozor na chronický stres! Ničí imunitní systém!

Závislost na práci nebývá v naší kultuře širokou veřejností považována za špatný návyk,...