Úvod Krása a zdraví Rady odborníků Proti jarní únavě: skalní růže, merlík chilský nebo guarana
Rady odborníkůTrendy zdraví a krásy

Proti jarní únavě: skalní růže, merlík chilský nebo guarana

32

Mnoho lidí se při příchodu jara cítí vyčerpaně a takříkajíc bez „šťávy”. Může za to řada faktorů, které během zimy negativně působí na aktivitu těla. Únava nás však může postihnout kdykoliv během roku. Pokud nepatříte mezi příznivce chemických preparátů, zkuste tělo povzbudit přírodními látkami rostlin z dalekých končin světa, s jejichž účinky vás v následujícím článku seznámíme.

Za únavu může nedostatek slunečního svitu i stres

Ženšen
Ženšen

Na jaře se lidský organismus cítí jinak než v ostatních ročních obdobích. Potřebuje se probudit z náročné zimy, která do značné míry narušovala jeho přirozenou aktivitu. V průběhu chladných měsíců totiž tělesné biorytmy pracují pomaleji, v těle se hromadí škodlivé látky, které se usazují v orgánech a tkáních, a chybí mu vitamíny ze slunečního svitu, jenž v zimě absentuje. Organismus však zatěžkává také nadměrný přísun potravy, z níž si tvoří zásoby na krušnější chvíle, a nedostatek fyzického pohybu. Vlivem nepříznivého počasí musí též bojovat s přemnoženými bakteriemi, viry a jinými parazity, které na něj útočí v podobě sezónních onemocnění a epidemií. Ačkoliv jsou únava a ztráta energie typickými projevy začátku jara, mohou nás přepadnout i v kterémkoliv jiném ročním období. „Únava může mít řadu nepřirozených příčin, které není radno dlouhodobě podceňovat. Kromě přepracování, přetížení organismu, problémů se spánkem, psychické únavy, vyčerpávajícího stylu života, nesprávné životosprávy nebo vedlejších účinků léků může být taky projevem infekčních onemocnění či metabolických obtíží,“ zdůrazňuje lékař MUDr. Pavel Turčan.

Skalní růže
Skalní růže

Polyfenoly skalní růže posilují imunitu a zmírňují přetížení organismu

Jako zdroj podpory organismu a posílení jeho energie lze kromě tradičních přípravků a doporučených postupů využít také účinků přírodních látek z rostlin, jejichž kořeny sahají do daleké Ameriky, Asie nebo exotického Středozemí. Z extraktů těchto bylin se technologickým zpracováním získává vyšší obsah účinných látek. Proti únavě působí například skalní růže, jinak známá jako cistus incanus. Tento aromatický polokeř roste na nehostinných skalních úbočích u Středozemního moře a je pro lidský organismus mimořádně cennou rostlinou. Obsahuje totiž vysokou koncentraci polyfenolů, které fungují jako vysoce účinné antioxidanty. „Ty v první řadě neutralizují volné radikály, jejichž přemnožením se tělo vyčerpává. V druhé řadě pak posilují imunitní systém a zbavují ho toxinů. Skalní růže tak nachází široké uplatnění především jako podpůrný prostředek proti přetížení a přepracování. Komplex látek získaných ze skalní růže mimo to zabraňuje virům proniknout do buněk, proto se používá rovněž jako prevence před virovými onemocněními,“ přibližuje Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma, která nabízí přírodní preparát pro zvýšení obranyschopnosti Immun44, který kromě výtažku ze skalní růže obsahuje i biologicky aktivní vitamíny z dalších přírodních zdrojů.

Merlík chilský
Merlík chilský

Merlík a ženšen fungují jako životabudič

Merlík chilský neboli quinoa se dnes řadí mezi takzvané superpotraviny. Tato obilovina roste ve vysokých nadmořských výškách jihoamerických And, kde ji s oblibou používaly prastaré civilizace. Kdysi dokonce patřila mezi tři základní plodiny Inků. Věděli totiž proč. Merlík prospívá lidskému organismu celou řadou pozitivních účinků a má významný vliv na posílení energie. „Vyniká jako antioxidant, detoxikuje tělo od škodlivých látek, snižuje vysoký krevní tlak, zklidňuje nervový systém, podporuje trávení, přispívá výživě mozku a chrání proti kardiovaskulárním onemocněním. Je také populární mezi sportovci, protože do těla postupně uvolňuje energii a podporuje růst svalové hmoty. Navíc z klíčků merlíku lze získat komplex vitamínů skupiny B, které přispívají k normální funkci imunitního systému,“ vyjmenovává Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma. Říká se, že téměř zázračné účinky má též ženšen. Ten se z tradiční asijské medicíny, kde se úspěšně používá již po tisíciletí, postupně adaptoval do západní výroby bylinných preparátů. V dnešní době ženšen výborně pomáhá především ke snížení únavy i stresu a zvýšení energie. Povzbuzuje psychickou vitalitu a fyzickou výkonnost, obsahuje rovněž komplex aktivních látek, minerálů a vitamínů, které podporují obranyschopnost organismu.

Echinacea
Echinacea

Echinaceu a guaranu používali prérijní Indiáni

Další podpůrnou rostlinou, která dokáže tělo energeticky nastartovat, je třapatka nachová. Ta je známá spíše pod názvem echinacea. Pochází z prérií Severní Ameriky, kde ji hojně používaly indiánské kmeny. Podobně jako ostatní byliny má i ona široké spektrum pozitivních účinků na tělo. Posiluje imunitu i celkový temperament člověka, uplatňuje se jako prevence infekčních onemocnění, je významným přírodním antibiotikem a dokáže tělo zbavit plísní. Stimulační účinky má také další indiánská rostlina guarana, méně známá jako paulinie nápojná. Tuto rostlinu vybavila příroda vysokým obsahem kofeinu, jehož koncentrace v semenech dosahuje 3 až 7 %. Guaranin, jak se jinak kofein nazývá, se do těla uvolňuje postupně, díky tomu organismus povzbudí a dodá mu energii na dlouhou dobu. Dokonce delší než kofein obsažený v kávě. Protože guarana zvyšuje fyzickou výkonnost i psychickou odolnost, patří k častým surovinám pro výrobu energetických nápojů. I tato rostlina obsahuje polyfenoly, které čistí organismus od volných radikálů a posilují jeho imunitu.

Foto:

FreeImages.com/Carola Dams
FreeImages.com/Keira Bishop
cropsforthefuture.org/Michael Hermann
André Karwat

Populární články

Související články

Rady odborníkůTéma dne

Vytěžit z online prostředí maximum? Studujte v něm!

Online prostředí nabízí prostor k seberozvoji a prohlubování znalostí a dovedností. Přihlaste...

Trendy zdraví a krásyWellness

Lázeňská sezóna 2021 zahájena!

Jako v ostatních případech, i světově proslulé Mariánské Lázně do toho svátku zdraví...

Rady odborníků

Tajemství samozavlažovacího truhlíku

Při návštěvě pražské ordinace obvodního lékaře Mudr. Tomáše Syrovátky jsou v čekárně pacienti...

Krása a zdravíTrendy zdraví a krásyWellness

Nechte se hýčkat

Hotel Mandarin Oriental, Prague nabízí ve svém SPA exkluzivní světoznámou britskou kosmetiku značky...