Úvod Výstavy Čínský kulturní týden
Výstavy

Čínský kulturní týden

32

IMG_12Barokní palác s dlouhou a zajímavou historií na Malostranském náměstí v Praze, zvaný Kaiserštejnský, ledacos pamatuje. Hostiny a společenské akce zde pořádal už maršál Radecký a později i česká operní hvězda Ema Destinová, které tady též pár let žila. Svého času zde měla své sídlo Československá obchodní a průmyslová komora, později Hospodářská komora ČR. Tím chceme naznačit, že lepší místo pro uspořádání tak významné akce, jakou je květnový kulturní týden Číny, bychom v Praze těžko jinde hledali.
V rámci této unikátní akce je široké veřejnosti i odborníkům představena velkolepá sonda do kulturního bohatství této obrovské asijské země, se kterou v současné době navazujeme silné obchodní i kulturní vztahy. V historických sálech Kaiserštejnského paláce, který vznikl v roce 1714 přestavbou dvou renesančních domů, nám svá díla představují čínští umělci a galeristé – od vzácných starožitností a tradičního umění až po moderní design či literaturu. Výstava je po celou dobu konání doprovázena přednáškami, zaměřenými nejenom na čínskou kulturu, ale i cestování, studium, též tradiční medicínu nebo medicínu v souladu s ročními dobami a další oblasti. Zajímavý je též workshop o čínském bojovém umění wu-šu, které si lze vyzkoušet osobně pod vedením mistra Čchin Feje. Nechybí ani semináře pro obchodníky, zaměřené na import a export.

Čajové obřady, čínské krejčovství i nábytek v novém čínském styluIMG_16

Během výstavy je možné zažít kupříkladu čajový obřad s pravým čajovým mistrem čaje kung-fu z pohoří Wu-i z provincie Fu-uen. Celou úžasnou ceremonii doprovází živá hudba na starobylý sedmistrunný hudební nástroj ku-čchin. Jeho jemný až melancholický zvuk návštěvníky doprovází celou prohlídkou unikátních expozic, kde především ženy a milovníky módy láká prezentace čínského krejčovství. Pozoruhodné jsou lakované umělecké předměty a čínská malba, včetně lidového umění i skvostného porcelánu. Čínské nábytkářství představuje jedinečný bambusový nábytek v novodobém stylu, které se vyznačuje nejenom praktičností a lehkostí, ale i nápaditými tvary. Milovníky klasických kousků si ale též přijdou na své, čeká je klasický čínský interiérový design v podobě nábytku z růžového dřeva.

IMG_338 pokladů čínského umění

Největší senzací prezentace čínského kulturního týdne v Praze je ale expozice vyhlášené evropské galerie Arcimbolo, která se jako jediná v České republice specializuje na čínské umění. Toho se pro laika až nečekaně objevuje na našem území poměrně hodně. Především díky legionářům, kteří ze sibiřské anabáze ledacos hodnotného přivezli. Rovněž vztahy mezi ČSSR a Čínskou lidovou republikou, kdy v 60. letech minulého století řada našich výtvarníků studovala malbu v Pekingu, jako kupříkladu akademický malíř Jaroslav Bejček, přály dovozu čínského umění do Čech. Od té doby ale uplynulo ve Vltavě spousta vody a nyní přišel čas znovupoznání čínského umění.
Na Čínském kulturním týdnu představuje Arcimboldo zájemcům mimořádnou sbírku obrazů a uměleckých předmětů muzejní kvality, mapující historii čínského umění od nejstarších dob po současnost. Unikátní je kupříkladu dřevěná figura tygra stará 2 200 let, kamenná hrací deska na šachy „wej-čchi“ z dynastie Suej nebo velká tarokotová figura koně ze 7. století př.n.l. V úžasu návštěvníci jistě spočinou před nefritovou figurou bohyně Kuan-jin z dynastie Ming nebo vzácné olejomalby jednoho z nejvýznamnějších představitelů čínského malířství 20. století Wu Kuan-čunga (19129-2010).
Milou pozorností organizátorů je i během výstavy fungující čínský restaurant, kde se podávají nejrůznější lahůdky, včetně vyhlášených knedlíčků Dim Sum.
Výstava se koná 11. – 15. května.

-ič-
Foto archiv Governance Institute

Populární články

Související články

CestováníKulturaVýstavyZaujalo vás

Kam budeme letos cestovat?

Již za pár dní vedou veletrhy HOLIDAY WORLD & REGION WORLD trendy...

UměníVýstavy

Od října do října

O stejnojmenné výstavní šňůře přední české výtvarnice Bohunky Waageové jsme se společně...

UměníVýstavy

Od Pocty recyklovanému papíru až k Fejsovým snům

V červnu tohoto roku oslavil své pětaosmdesátiny malíř Vojtěch Kolařík. Tento malíř nezaměnitelného...

UměníVýstavy

Deset svíček na želečském dortu

V loňském roce oslavila historická sýpka na jihu Čech proměněná z dobové zemědělské...