Úvod Krása a zdraví Relax Nejúčinnější přírodní stimulanty
Relax

Nejúčinnější přírodní stimulanty

25

Jarní únava je sice již za námi, ale i velké pracovní nasazení vás bude stát trochu těch těžce nasbíraných sil. Jak „dobít baterky“ a být ke svému tělu co nejšetrnější? Nejpřirozenější je stimulovat tělo a mysl přírodními látkami. Které jsou nejpoužívanější a které pomohou posílit imunitu?

Ženšen pravý

S touto rostlinou se též můžete také setkat pod názvem Všehoj ženšenový. Na lidský organismus působí komplexně. Pozitivně ovlivňuje oběhový systém, centrální nervovou soustavu nebo imunitní systém. Dalším plusem je zvyšující odolnost organismu proti stresovým situacím, jako je úzkost nebo tělesná únava, užívání ženšenu se u mužů také projevuje zkvalitněním sexuální funkce.

Rozchodnice růžováRhodiola_rosea_flowers

Pozitivní účinky rozchodnice jsou stejné nebo ještě silnější než u ženšenu. Její účinky kladně posilují obranyschopnost, stimulují centrální nervovou soustavu a kardiovaskulární systém. Dlouhou dobu byla tak intenzivně sklízena, až byla v Česku téměř vyhubena. Nyní se vyskytuje jen velice vzácně a od roku 2012 je zařazena do skupiny kriticky ohrožených druhů.

Paulinie nápojná

Semena guarany jsou stimulantem centrální nervové soustavy. Jejím největším kladem jsou povzbuzující účinky, užíváním produktů z guarany snížíte únavu a posílíte bdělost. Užívá se při nervovém vypětí nebo při depresích nebo bývá využívána při rekonvalescenci po dlouhé nemoci. Pozitivně působí na nervový systém, stimuluje mozkové funkce a činnost. Může tišit menstruační bolesti. Hojně guaranu využívají i studenti v průběhu zkouškového období, rostlina totiž zlepšuje paměť a soustředění.

Káva

Je výborným antioxidantem (má dokonce vyšší procento antioxidantů než zelený čaj a některé druhy ovoce). Nejznámější látkou, kterou přijímáte konzumací kávy je kofein, který působí v určitých oblastech mozku a vyvolává příjemný pocit spokojenosti a štěstí. Kofein dokáže v těle vyrovnávat přirozeně kolísající hladinu hormonu zvaného kortizol, který tělo produkuje v kůře nadledvin a je odpovědný za naši fyzickou a mentální aktivitu. Nejvyšší hladina hormonu je hned po probuzení a nejméně ho naopak máme večer před spaním. Drobné výkyvy je možné pozorovat i během dne. Káva jako životabudič by tedy měla přijít ve chvíli, kdy se jeho hladina snižuje. Ideální čas je tedy spíše dopoledne, než brzo ráno (9.00-10.00) a pak během odpoledne (13:30-17.00).

Foto:
FreeImages.com/Keira Bishop
WildBoar

Populární články

Související články

CestováníLifestyleRelaxSport

Vydejte se za tou pravou zimou na Dolní Moravu

Čekat  jedinečné zimní zážitky. Užijte si první stopu, jízdu rolbou i adrenalin na...

RelaxTrendy zdraví a krásy

Nastal čas na předvánoční detox

Nejen štědrovečerní večeře, návštěvy příbuzných, ale i stres se často podepíšou na...

Rady odborníkůRelax

Zacvičte se stresem!

V naší kultuře je vysoce ceněna práce, výkonnost a přehnaná priorita je...

Relax

Brandon Bays míří do Prahy

Světově známá autorka a terapeutka Brandon Bays, žijící ve Velké Británii míří...