Rady odborníkůRelax

Zacvičte se stresem!

30

zacvicte_se_stresem_temaV naší kultuře je vysoce ceněna práce, výkonnost a přehnaná priorita je vkládána do času, který nemáme. Život s takto nabitým programem vytváří vysoký tlak, důsledkem čehož je pak napětí, stres a úzkost. Po aktivním dnu si potřebujeme dopřát osvěžujícího a regeneračního spánku, avšak i ten je často po tak náročném dni neklidný a bezesný, neboť se nedokážeme uvolnit.
V důsledku těchto negativních emocí, starostí, stresu vznikají v našem těle k nepatrným svalovým kontrakcím, které vedou k omezení proudu životní energie, její stagnaci či zablokování v určitých oblastech. Vyčerpávají naši energii a tělo zůstává v permanentním napětí. Proto je důležité naučit se relaxovat a oprostit se od stresu.

Hormonální jógová terapie

„Za pouhý víkend jste schopni naučit se antistresovou sestavu, která vám pomůže se stresem bojovat. Jednoduše ji pak můžete praktikovat kdekoliv a kdykoliv,“ říká Jana Černotová, terapeutka a cvičitelka Hormonální jógové terapie (HJT). Účinky pocítíte již po víkendovém kurzu. Antistresové cviky a dechové techniky je vhodné cvičit denně. Ideálně večer, alespoň 10 minut – bude to navíc zklidnění pro lepší usínání a kvalit spánek. Časem si tělo řekne, jak často máte cvičit. Sestavu pak stačí cvičit například třikrát týdně, ovšem podle terapeutky čím častěji cvičíte, tím lepší výsledky samozřejmě pocítíte.

Správný výběr terapeuta

Hormonální jógová terapie přináší řadu technik relaxace a jóganidry (jógového spánku), technik, které představují možnost kvalitního uvolnění a jsou vhodnou přípravou na hluboký osvěžující a klidný spánek. Velcí jógová mistři dobře vědí, že 20 min hluboké relaxace vydá za 2 hodiny spánku. „V HJT používáme speciální orientální cvičení, která působí na hlubších úrovních,“ říká Jana Černotová a popisuje: „Jedná se o techniky relaxace s vizualizací, dechové techniky a techniky harmonizující naše energetické tělo, naše emoce. Dochází tak k uvolnění všech svalových struktur včetně hlubokých, dochází ke zklidnění dechu, normalizaci srdečního rytmu a krevního oběhu, zklidnění mysli. Vzniká tak prostor pro obnovení a udržení ztracené energie, dochází k tělesné i duševní regeneraci.“  Dále se podle terapeutky v rámci terapie využívá stavu, který se vyznačuje mozkovými vlnami nižší frekvence a větší silou mysli a tím se daří ovlivňovat vegetativní nervový systém, čehož se využívá k terapeutickým účelům. Při výběru terapeuta si však dejte pozor. „Terapeutické účinky jsou opravdu velmi silné, techniky vyžadují znalou instruktáž a odborné vedení, proto si vybírejte pouze lektorku certifikovanou Dinah Rodriguez, zakladatelka hormonální jógové terapie, která se praxí zabývá přes 50 let,“ uzavírá terapeuta Jana Černotová.

Více informací na: www.hormonalni-diabetes-joga.cz.

Popis cviků

solnicka_Solnička představuje koncentraci, koordinaci a pročištění. Účinně rozpouští negativní emoce, pocity, které vycházejí z manipuara čakry a anaháta čakry. Zlepšuje náladu, odstraňuje obavy, starosti a nejistotu. Cvičit můžeme v sedu s rovnými zády anebo ve stoje.
Pokrčte levou paži, dlaň obrácenou vzhůru umístěte přímo pod sluneční pleteň (solar plexus), nedotýkejte se této oblasti. Pokrčte pravou paži a mějte ruku v následující mudře: rozevřete dlaň, pokrčte všechny čtyři prsty, ale nedotýkejte se dlaně, palec směřuje vzhůru. Dýchejte zhluboka a pohybujte pravým předloktím jako byste pravým palcem sypali sůl na levou dlaň. Opakujte alespoň po dobu 10 dechových cyklů.
Zklidňující antistresová technika – mantra SÓ HAM. Sedíme na patách s rovnými zády (nebo v tureckém sedu, popř. na židli). Na obou rukách vytvoříme džňána mudru, tzn. nehet ukazováčku se dotýká kořene palce, ostatní prsty jsou u sebe a natažené. Dlaně směřují vzhůru a paže jsou natažené a opřené o stehna. Jednu paži zvednete nahoru asi na 45° a zazpíváte “SO” bez pohybu. V průběhu dlouhého zpívání “HAM” se paže pohybují – obě paže vymění své pozice. Zpěv a pohyb provádíme synchronně, začínají a končí současně. Na závěr cvičení necháme horní ruku klesnout. Vnímáme, jek energie prostupuje skrze naše paže. Mantra, která znamená „esence Bohu (nejvyššího principu) je ve mně“, by měla znít pěkně sytě. Opakujte podle chuti.
Budhistická technika Klid mysli. Sedneme si na paty (pokud to není možné, zvolíme turecký sed nebo sed na židli), rovná záda. Prsty propleťte za zády, paže protáhněte. Oči mějte přivřené. Začnete počítat nádech y výdechy: 1 při nádechu předkloníte hrudník a zvednete spojené ruce za zády; 2 při výdechu napřímíte trup a paže klesnou dolů. Opakujete, až napočítáte do 10, dech je přitom přirozený, klidný a dlouhý. Nyní provedete další sadu, stejný počet nádechů a výdechů, ale tentokrát bez pohybu trupu. Pokračujete dál a střídáte počítání s pohybem a počítání bez pohybu. Pokud se ztratíte, začnete znovu od 1. Cvik je možné opakovat libovolně dlouho, podle pocitů.
Nádí Šódhana neboli střídavé dýchání, které je zaměřeno na harmonizování neurovegetativního systému. Příjemný rovnýNadi_Sodhana_ sed, levá ruka odpočívá na levém koleni v džňána mudře (nehet ukazováčku se dotýká kořene palce, ostatní prsty jsou u sebe a natažené). Ukazováček a prostředníček pravé ruky pokrčte, palec a prsteníček pak budou jako pinzeta střídavě uzavírat pravou a levou nosní dírku. Začnete tím, že zlehka stisknete pravou nosní dírku, nadechnete se levou, pak uzavřete prsteníčkem levou, uvolníte pravou a vydechnete pravou nosní dírkou. Poté se nadechnete stejnou pravou nosní dírkou, uzavřete ji, uvolníte levou a vydechnete atd. Platí zásada, že začínáme nadechovat levou dírkou a cvičení ukončujeme výdechem  taktéž levou nosní dírkou. Opakujte libovolně dlouho a často.

Kateřina Hadvigová
Foto: www.hormonalni-diabetes-joga.cz

 

Populární články

Související články

Vše o cestování na výstavě v Letňanech 15.-17.3. 2024
CestováníLifestyleRelaxSoutěžZaujalo vás

Cestování všemi způsoby

Baví vás cestování v karavanu nebo toužíte plout na lodi kolem světa nebo...

Rady odborníkůTéma dne

Vytěžit z online prostředí maximum? Studujte v něm!

Online prostředí nabízí prostor k seberozvoji a prohlubování znalostí a dovedností. Přihlaste...

Rady odborníků

Tajemství samozavlažovacího truhlíku

Při návštěvě pražské ordinace obvodního lékaře Mudr. Tomáše Syrovátky jsou v čekárně pacienti...

Krása a zdravíRady odborníkůTrendy zdraví a krásy

Přibude bezdětných a žen s jedním potomkem

V Česku přibývá bezdětných žen. Mezi současnou generací třicátnic a čtyřicátnic může bezdětnost...