Od 3. 6. do 28. 8. se bude v Toskánském paláci v Praze na ploše téměř 1000 metrů čtverečních konat jedinečná výstava skla a skleněné bižuterie „CONCERTO GLASSICO“, pořádaná spolkem Českého umění skla ve spolupráci s hlavními partnery, kterými jsou Ministerstvo zahraničních věcí ČR, magistrát hl. m. Praha a nadace ČEZ. Jmenovaná výstava, jejíž první ročník se konal před dvěma lety, je nejrozsáhlejší prezentací našeho sklářského a bižuterního průmyslu. Účastní se jí přední české sklářské a bižuterní firmy, sklářské školy a sklářští výtvarníci. Pro výstavu v Toskánském paláci jsou vyčleněny prostory nádvoří paláce, krásné barokní konírny a sál Jana Masaryka. V čele pořádající společnosti, spolku Českého umění skla je Mgr. Jiří Říha, předseda, kterému jsme při této příležitosti položili několik otázek:
Pane předsedo, co všechno v paláci Ministerstva zahraničních věcí České republiky letos návštěvníky vašeho spolku čeká?
Koncept Concerto Glassico nijak podstatně neměníme. Na výstavě se znovu budou prezentovat české sklárny, sklářská studia, sklářské školy a někteří sklářští výtvarníci. Návštěvníkům jako v předchozím ročníku konání výstavy zase nabídneme ukázky ruční sklářské práce v tvůrčí dílně a sami si budou moci zkusit některé techniky. Na výstavě bude opět skleněná hudba Vetrachord a palisáda z vypálených sklářských dřevěných forem.
Výstava Conceto Glassico je příspěvkem do Roku řemesel, který vyhlásila na rok 2016 Asociace malých a středních firem a živnostníků České republiky a prezentaci vybraných cechů, například umělecké kovářství, kamnáři, kameníků a kamenosochařů, čalouníků a dekoratérů.
Obohacením výstavy bude rovněž jednodenní prezentace Prahy 1, Ústeckého kraje, Libereckého kraje a Kraje Vysočina, kde působí řada skláren.
Snažíme se, aby výstava nebyla statickým výčtem výrobků, suchým textem o historii a přítomnosti českého skla. Výstava chce být zážitkem, ponořením se do krásy a mnohotvárnosti skla, živou ukázkou vysoké řemeslné dovednosti českých sklářů a inspiraci pro mladou generaci. V neposlední řadě bychom rádi samotné návštěvníky takříkajíc vtáhli do výroby a tak jsou v široké nabídce poučení a zábavy pro hosty a diváky připraveny rovněž interaktivní programy. A v prodejně výstavy si zájemci budou moci vybrat z široké nabídky skleněných výrobků, suvenýrů i doplňků, včetně skleněné bižuterie.
Pestrou paletu ukázek sklářského kumštu ale doplní takříkajíc nášup, na mysli máme unikátní expozici, která se váže k letošnímu významnému našeho českého císaře a krále Karla IV.
Novum jsou dvě vložené výstavy, a to výstava „České sklo za vlády císaře a krále Karla IV.“, pořádaná k 700. Výročí Karla IV., který se významně zasloužil o rozvoj českého sklářství. Vedle stručné textové a obrazové historie uvidí návštěvníci i repliky středověkého lesního skla a sklářská díla, vyrobená speciálně na motivy Karla IV. a jeho doby. Chceme také vzdát hold osobnostem, které se významně zasloužily o české sklo. Druhá vložená výstavka „Skleněné rozhovory“ nabídne portréty těchto osobností jak textově, tak i formou fotografií od prof. M. Vojtěchovského, který se celý život věnuje právě sklu.
Perličkou bude i velká vitráž s portrétem Karla IV., zhotovená k této příležitosti vitrážní dílnou Skloart v Lubenci z produkce talentované výtvarnice Jitky Kantové. Potěšila nás odezva středních uměleckoprůmyslových sklářských škol, sklářských ateliérů a sklářských výtvarníků, které jsme oslovili, zda by nechtěli vytvořit skleněné objekty na motivy Karla IV. a jeho doby. Mám velkou radost z prací mladých studentů a studentek ze Střední uměleckoprůmyslové školy ve Valašském Meziříčí nebo z Vyšší odborné sklářské školy v Novém Boru. Můžeme se také těšit na to jak ve skle vyjádřili Karla IV. sklářští výtvarníci Jiří Šuhájek, Antonín Manto, Stanislav Žampach, František Janák, Jiří Ryba, Jaroslav Svoboda, Jiří Pačinek a další.
Bylo povinností našeho spolku vyzdvihnout formou výstavy „České sklo za doby vlády císaře a krále Karla IV.“. Právě díky jeho podpoře zaznamenala výroba skla v Českém království rozmach. I když máme doloženo z Krušných a Lužických hor, Šumavy, Českomoravské vrchoviny a Jeseníků vice než 20 skláren, jejich počet byl ve 14. století ve skutečnosti mnohem vyšší, což dokazuje četnost nálezů českého gotického skla.
Za Karla IV. tedy naše sklářství začalo být světové. Jedním z jeho divů a řemeslné dovednosti je i umění vitráže. Najde se i pro něj na výstavě místo?
Výroby vitráží v Čechách, které patřily mezi velmi žádané zejména pro sakrální stavby nejen v Čechách, ale i v dalších evropských zemích bylo ve středověkých Čechách běžné zasklívání oken prostřednictvím skleněných terčíků zatavovaných do olova. Tyto terčiky, v dobových zápisech později zvané „prohlédací kolečka“, tvořily podstatnou část výroby většiny sklářských hutí. Vitrážní dílna manželů Kantových v Lubenci připravuje pro výstavu vitráž na motivy Karla IV. Nebudu uvádět přesný motiv, bude to překvapení pro návštěvníky výstavy Concerto Glassico.
Pane předsedo, proslýchá se, že v Praze konečně vznikne Muzeum Karla IV. a Lucemburk. Můžeme se na něj skutečně těšit? Popřípadě, kdy a kde by mělo být.
Ke klíčovým podporovatelům výstavy Concerto Glassico, tedy i vložené výstavy „České sklo za vlády krále a císaře Karla IV.“ patří Magistrát hl.m.Prahy, bez jehož pochopení a zájmu by výstavu nebylo prakticky možné uspořádat. Právě myšlenka zařadit do konceptu výstavy vloženou výstavu k výročí krále a cisaře Karla IV. byla Magistrátem velmi pozitivně přijata. Pokud mám správné informace bylo již schváleno vytvoření Muzea Karla IV. a Lucemburků v Domě u Zlatého Prstenu v Praze. Muzeum by mělo být slavnostně otevřeno v listopadu tohoto roku. Bylo by pro náš spolek a hlavně pro skláře vyznamenáním, pokud by se některé z exponátů z naší výstavy objevilo natrvalo v Muzeu Karla IV. a Lucemburků.
Ivan Černý
Foto: Miroslav Feszanicz