Toto křehké umění známe především z kostelů a chrámů v podobě velkoplošných oken. Během posledních desetiletí se ale přestěhovalo i do našich domácností. To již ale jako dekorativní předměty, ba i šperky a nejrůznější druhy módních doplňků, kterými nepohrdne žádná z žen, mířících do společnosti. Ojedinělou výstavu toho nejkrásnějšího, co lze v malém provedení z barevného skla a kovu vytvořit, připravila koncem loňského roku kutnohorská svatyně výtvarného umění ArcusGallery.
Výstava úžasných vitráží Jitky a Richarda Kantových, nazvaná Skleněné vánoce, představuje ale pouze nepatrný zlomek díla těchto světově uznávaných výtvarníků. Tato autorská dvojice je sehraný pár i v osobním životě. Paní Jitka je tvůrčím elementem, na jejím manželovi pak je, aby představy své partnerky realizoval. Mimo velkých vitráží, kopií slavných předloh či vlastní velkoplošné tvorby, jako je kupříkladu rozměrná vitráž s názvem Porta Bohemica – Brána Čech, která reprezentovala Českou republiku na světové výstavě Expo 2016 v Itálii, produkují tito sklářští umělci takříkajíc i „vitrážky“ pro radost a potěšení. Část jejich drobného sortimentu, od závěsných a dekoračních bytových vitráží, přes nejrůznější ozdoby a ozdůbky až po módní prvky v podobě nejrůznějších šperků, přívěsků i náhrdelníků si můžeme prohlédnout až do 2. února 2017 (více na: www.arcusgallery.cz). Co kus to originál. Přívěsky doplňují polodrahokamy s léčivými účinky a certifikátem pravosti, nahrazují známý punc u šperků ze stříbrných či zlatých kovů.
Manželé Kantovi tvoří v manufaktuře Lubenci, kam se snadno dostaneme po silnici z Prahy do Karlových Varů. Tady je možné nahlédnout pod pokličku tohoto křehkého uměleckého řemesla, které bylo známo již v čase antiky, v rámci turistické exkurze do dílny. Více na: www.skloart.cz
-iče-
Foto: mim