Úvod Krása a zdraví Zastavte obezitu, dokud je čas!
Krása a zdravíRady odborníkůTrendy zdraví a krásy

Zastavte obezitu, dokud je čas!

28

Obezita je stále častěji spojována s pojmem „epidemie 3. tisíciletí“. Říká se, že přejídání už zabilo více lidí, než všechny války dohromady.

V roce 1995 se počet obézních lidí na celém světě odhadoval na 200 milionů. V roce 2000 však toto číslo vzrostlo na 300 milionů obézních osob. O rok později Barry Popkin, profesor výživy Univerzity Severní Karolíny na mezinárodní konferenci v Austrálii prezentoval alarmující zjištění transformace „hladovějícího světa na svět obézní“.

Co to je obezita? 

Obezitu je třeba vnímat nejen jako rozmnožení tuku v těle, ale spíše jako chronické onemocnění, spojené s řadou jiných poruch. Jde o významný rizikový faktor, který se velmi výrazně podílí na vzniku a rozvoji širokého spektra kožních komplikací známých jako mykózy. MUDr. Gabriel Kamenský, vedoucí oddělení neinvazivní kardiovaskulární diagnostiky Univerzitní nemocnice s poliklinikou v bratislavském Ružinově uvedl: „K trvalému snížení hmotnosti dopomůže jedině celková změna životosprávy. Dosáhnout výsledku dlouhodobé optimální hmotnosti lze jen v případě, že při jejím léčení využijeme všechny možnosti – pravidelný pohyb, vyváženou stravu, celkovou změnu životního stylu.“ Výsledný efekt lepšího vzhledu je jen částečnou předností. Hlavní výhoda spočívá ve snížení rizika vzniku či rozvoje mykotických onemocnění, které snižují kvalitu života, ale i zkracují jeho délku.

Tři přikázání štíhlé linie:

  1. Jezte menší porce. Ať už budete jíst jakkoli vyváženou a kvalitní stravu, pokud jí sníte hodně, přiberete.

  2. Jezte pravidelně. Ideální je konzumovat energeticky přiměřené množství potravy v pěti menších porcích.

  3. Pijte vodu. Pokud chceme zhubnout, měli bychom vypít denně tři litry vody nebo neslazeného čaje. Ne najednou, ale pěkně po skleničkách, v průběhu celého dne.

Pokud jste navzdory striktnímu dodržování těchto zásad nezaznamenali žádnou úpravu hmotnosti, je na místě poradit se s dietologem či internistou. Obezita totiž může být průvodním jevem “vnitřního“ onemocnění.

Populární články

Související články

Krása a zdraví

Představujeme jedinečné Ozdravné centrum FUZHI

V čase respiračních chorob, dlouhotrvajícího boje s pandemií covidu a dalších nástrah, oslabujících naší...

Krása a zdravíWellness

Věnujte v novém roce více času péči o tělo a mysl

Že je novoroční předsevzetí považováno za klišé? Ne tak docela. Zvolíte-li si...

Rady odborníkůTéma dne

Vytěžit z online prostředí maximum? Studujte v něm!

Online prostředí nabízí prostor k seberozvoji a prohlubování znalostí a dovedností. Přihlaste...

Trendy zdraví a krásyWellness

Lázeňská sezóna 2021 zahájena!

Jako v ostatních případech, i světově proslulé Mariánské Lázně do toho svátku zdraví...