Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou je známé nejenom svými skvělými expozicemi a bohatou výstavní činností, ale i svou ediční řadou, zabývající se historií sklářství v severních Čechách. Před krátkým časem zde vyšla jedinečná publikace z pera odborníka na slovo vzatého – PhDr. Petra Nového, historika, publicisty a kurátora. Jedná se o druhé, rozšířené vydání, skvěle graficky vyvedené, bohatě ilustrované dobovými snímky, kresbami z prastarých vzorníků, vzorků skla i historických reklam a starých pohlednic, až po fotografie ze současného Kristiánova, sklářských slavností a také ze současné muzejní expozice „Sklářská osada Kristiánov“.
150 stran, 16 kapitol a kapitolek
První vydání knihy spatřilo světlo světa v roce 2007 v Liberci pod názvem Nová Louka – Kristiánov. V kapitole Historie a současnost sklářských osad, ještě vonící tiskařkou černí, je původní text pečlivě revidován, upraven a výrazně rozveden. Velké změny, doplňky a rozšíření se týká i fotopřílohy, činící dvě třetiny představované knihy. V závěru publikace nechybí Poznámky, Rodokmeny huťmistrů ani Použité prameny a literatura. Jediné, co by mohl snad některý čtenář postrádat, je Obsah knihy. To však nic nemění na tom, že Nového kniha Nová Louka – Kristiánov je skvěle uspořádaná odborná publikace, patřící do knihovny každého, kdo se hlouběji zajímá o historii našeho skářství, se kterým se na české straně Jizerských hor setkáváme už před polovinou 16. století.
Sklářství doby baroka v Jizerských horách, Nová Louka, Kristiánov…
Doktor Petr Nový (autor sedmi desítek publikací a výstavních katalogů na téma historické i současné sklo a sklářství) se s pečlivostí jemu vlastní ponořil do daného tématu, vybaven hlubokými vědostmi a mnohaletou prací s archivními materiály. Každá z kapitol přináší spoustu informací, faktů, zajímavosti i kuriozit, šíře sběru materiálu ke kompletaci napsání knihy je obdivuhodná. Právě tak dobrý je i autorův jazyk, nenudí a není přetechnizován na úkor čtivosti.
A tak se čtenář stránku od stránky seznamuje se všemi důležitými faktory a mezníky života a práce vybraných skářských hutí, zachycující nejenom dobré, ale i zlé časy. Dozví se jak a proc se sklárny zakládaly, nahlédne i do života sklářských osad, které kolem nich s jejich rozkvětem vznikaly. Vždyť i Kristiánov, dnes již zaniklý, měla i vlastní školu. Osady však postihl vždy i zanik skláren. Ledacos nám napoví názvy namátkou vybraných kapitolek:
Rozkvět sklárny za Antonína Leopolda Riedela, Obchodní práce huťmistra, Prvá desetiletí sklárny pod Černou horou, Zlá léta, Labutí píseň kristianovské sklárny…
Druhý život sklářských osad
Závěrečné část publikace nám připomíná, že Jizerské hory jsou tradiční výletní destinací a to již několik století, prakticky od vzniku organizovné turistiky v českých zemích za časů Rakousko-Uherské monarchie. S rozvojem pěší turistiky v poslední třetině 19. století se z Nové Louky stal vyhledávaný výletní cíl. To platí dodnes, kdy je návštěvníkům k dispozici lesní zámeček pod názvem Šámalova chata. Osudy Kristiánova po ukončení sklářské výroby jsou ještě pestřejší a dramatičtěší, nežli v případě Nové Louky, píše ve své knize Petr Nový. Ale i tak patřila tato osada pod Černou horou k oblíbeným turistickým cílům nejpozději od počátku šedesátých let 19. století. A jest tomu i dnes, kdy sem táhne návštěvníky jedinečný turistický magnet – Liščí bouda s interaktivní expozicí Sklářská osada Kristiánov. Nechybí ani naučná stezka Cestou jizerskohorských sklářů, spojující Liščí boudu přes Novou Louku, Bedřichov, Janov, Rýnovice a Mšeno s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.
Vzpomínaná Nového publikace Nová Louka – Kristiánov je k zakoupení jak v jabloneckém muzu, tak i v Liščí boudě. Více na: www.msb-jablonec.cz
Ivan Černý
Foto a reprofoto Milena Městecká
Foto v záhlaví: Kristiánov – pohled do jedinečné sklářské expozice