Úvod Knihy Rybičkové záložky v knize o vodníkovi Škvejchlovi
KnihyNovinky

Rybičkové záložky v knize o vodníkovi Škvejchlovi

13

Proč bydlíš v rybníku, zelený vodníku? je název nové pohádkové knihy hudebnice, výtvarnice a spisovatelky Petry Vychytilové. Je pokračováním, přesněji řečeno, je součástí fantazijního světa, který autorka poprvé představila v knize Nastydlá strašidla, ta se již dočkala i audioverze. Jedna z postav, kterými Petra Vychytilová zabydlela Strašidla, hodný a veselý vodník Škvejchla, se tak stal hrdinou nové dětské knížky.

Kniha Proč bydlíš v rybníku, zelený vodníku? je stejně jako Strašidla autorskou. Petra Vychytilová ji nejenom napsala, ale také vyzdobila perličkami rytmických, veselých a vtipných básniček/písniček a vytvořila pro ni několik desítek barevných, dynamických a pro děti srozumitelných ilustrací. A aby toho nebylo málo, přišla autorka s dalším netradičním nápadem: limitovaný počet výtisků bude doplněn velice originální knižní záložkou – vlastnoručně háčkovanou rybičkou na řetízku…vodnik_zalozka_1
Požádali jsme Petru Vychytilovou, aby čtenářům Dámy povyprávěla o rybičkových záložkách…

Řetízek, krátké a dlouhé sloupky, sem tam nějaká pikotka, pár pevných ok a rybička se může prohánět stránkami knížky. Říkáte, že ryba patří do vody? Patří, stejně jako hastrman, ale ne ta naše rybička krajková, uháčkovaná z tenké bavlněné příze. Ta má totiž jiný úkol než prohánět se peřejemi. Bude bydlet v knížce Proč bydlíš v rybníku, zelený vodníku? a provázet dětské čtenáře, a třeba i dospělé, kteří si uchránili svoji dětskou duši, pohádkovým příběhem o holčičce Anetce a jejím zeleném kamarádovi.

Obrázky dětství

Barevná klubíčka v proutěném košíku a háčky všech možných velikostí, babička sedící v ušáku u černého kulatého stolečku pod starou stojací lampou, dědeček čtoucí noviny v druhém ušáku v útulné jídelně, a káva vonící z cibulákových hrnečků. To je jen jeden z mnoha obrazů, který se mi objeví před očima, když se mě někdo zeptá na dětství. Dětství… to jsou papíroví draci vznášející se nad sklizeným polem. Pestré knížky. Okurková omáčka v zeleném smaltovaném kastrůlku. Zase knížky, okouzlující příběhy, při kterých se tají dech. Náhrdelníky z šípků a z drobounkých těstovinových hvězdiček. Ještě knížky, které s šustěním při obracení listů přinášejí další a další dobrodružství a nedají člověku spát, dokud nedočte až do konce. Moře, stín fíkovníků, medúzy a spousty mušliček. Modrobílé pyžamo. Námořnické tričko. Žluté růže, naducaná rajčátka, blankytné pomněnky, vůně dřeva na pile a dlouhý vlak. Stovky nakreslených motýlů a květů. Pohádkové lístečky. Kokosové sušenky. Opičáci a jezevčíci. Borůvkové koláče, smaženice z hříbků, nedočkavě očekávané dopisy, flekatý kokršpaněl, dřevěná flétna, spirálové knoflíky. To všechno je dětství. Hodiny, které se rozplynuly s rozpustilým křičením vrabčáků a na konci dne po sobě nechaly předlouhého nepravidelně pruhovaného uháčkovaného hada vyplněného vatou. Had se postupem času proměnil na vánoční ozdoby, kloboučky, podzimní čepice, doplňky do vlasů a šatičky pro moji dcerku, až se z něj staly rybičkové záložky do knížky věnované nejmladšímu synovi. Sice už nevznikly v lázeňském bytě nedaleko kolonády, ale jsou uháčkované pod stejnou babiččinou lampou s příjemně naoranžovělým světlem. Babí, díky za všechno, co jsi mě naučila. A tu omáčku jako Ty prostě nesvedu.

vodnik_zalozka_6

Půvabná knížka Proč bydlíš v rybníku, zelený vodníku?, která vychází v edici Miraculum Octavum Mundi a v níž se prolíná skutečnost s fantazií, básničky se v mžiku mění ve veselé písničky a ilustrace okouzlují stejně jako pohádkový příběh, by se měla na knižních pultech objevit zhruba v září 2021.

-MiMM-
Snímky: Radek Volf a archív Petry Vychytilové

Populární články

Kategorie

Rubriky

Související články

GurmánKnihy

Unikátní kuchařka základních receptů orientální kuchyně

Kavkaz, speciálně Gruzie, se honosí jednou z nejoceňovanějších kuchyní světa. Po staletí...

KnihyOsobnosti

Jirka, Mirek, Slávek a ti druzí…

Memoárová literatura patří ke čtenářsky nejoblíbenějším žánrům. Populární pražské Nakladatelství Olympia publikace životních...

KnihyKultura

Za autorem veselých knížek

… jsme se rozjeli do pražských Radlic. U vizitky Vratislav Ebr, předseda...

Knihy

Jaký bude rok 2023?

Pro odpověď na tuto nelehkou otázku jsme si došli ke známé pražské...