Úvod Nákupy Jak poznat falešné tenisky a oblečení?
NákupyTéma dne

Jak poznat falešné tenisky a oblečení?

32

Noční můrou každého, kdo se rozhodne pro pořízení značkových tenisek a oblečení, je nákup padělků. Současný trh je

Logo známých tenisek Converse Chuck Taylor by mělo být mírně vystouplé, hvězda pravidelná a přímo uprostřed kruhu
Logo známých tenisek Converse Chuck Taylor by mělo být mírně vystouplé, hvězda pravidelná a přímo uprostřed kruhu

plný kopií, které bývají již tak dokonalé, že je opravdu velkým oříškem rozeznat je od originálu. Jak se tedy vyhnout nákupu padělků a mít jistotu, že kupujete originál?

Nejsnazší cestou, jak nenaletět podvodníkům, je nakupovat od ověřených prodejců. „Poznat falešné tenisky a oblečení bývá mnohdy hodně obtížné. V dnešní době už se padělky vyrábí na téměř jakýkoliv nový release, proto doporučuji nakupovat tam, kde máte garanci pravosti. Ve SneakerGallery veškeré zboží důkladně prověřujeme a lidé si tak mohou být skutečně jisti, že při koupi získají originál,“ říká Bohumír Hájek ze SneakerGallery. Pokud při nákupu nad pravostí tenisek a oblečení váháte, řiďte se několika základními radami.

Cena ukazuje směr

Ano, je to zkrátka tak, zpravidla při příliš nízké ceně by vám mělo v hlavě začít blikat varovné světélko. Může se stát, že majitel z nějakého důvodu potřebuje rychle finanční prostředky a prodává svůj pár tenisek za nižší cenu, ale jedná se opravdu o velké výjimky. Exkluzivní páry tenisek, které se v rámci resell vyskytují, za hubičku nekoupíte, jedná se o skutečné investice. I když ale máte pocit, že je nabídka v pořádku, proveďte tzv. legit check. Využít lze některé facebookové skupiny nebo ještě lépe aplikace, kde je sice kontrola zpoplatněná, ale stále vás to vyjde levněji než naletět podvodníkovi.
„U ověřování pravosti tenisek je potřeba mít opravdový cit pro detail, právě v nich se totiž často ukrývá klíč k rozpoznání padělků. V prvé řadě si určitě ověřte takzvané SKU, což je unikátní kód pro určitý produkt a najdete ho na štítku na tenisce i na krabici. Pakliže jsou kódy na těchto dvou místech odlišné, měli byste být okamžitě v pozoru, obzvlášť pokud vás prodejce předem neupozornil, že má k teniskám náhradní krabici. Tento kód si následně ověřte na internetu,“ doporučuje Bohumír Hájek.

Originální obutí by mělo mít kvalitní krabici s ostrým a rovně nalepeným tagem
Originální obutí by mělo mít kvalitní krabici s ostrým a rovně nalepeným tagem

Suďte dle obalu a vzhledu

Jistě všichni známe rčení o souzení dle obalu, ovšem v tomto případě platí pravý opak. Při nákupu prémiových tenisek rozhodně dbejte na vzhled krabice neboli OG boxu. Jakmile by byly tagy nekvalitní, rozostřené či nalepené křivě, raději ruce pryč a takovéto zboží odmítněte. Samotná krabice by měla být z tvrdšího kartonu a dobře složená.
Podobně dejte na vzhled i samotných tenisek. Levné padělky se nejčastěji liší hlavně kvalitou použitých materiálů a přesností švů. „Největší chyby dělají výrobci u kůže a semiše, které často bývají nekvalitní a na první pohled vypadají jinak než u originálů. Podíváte-li se třeba na vzdálenost dírek mezi švy, symetrii u falešných tenisek určitě nenajdete,“ upřesňuje Hájek ze SneakerGallery. Nutno také upozornit, že třeba nedošité nitě se mohou výjimečně objevit i u originálů. Ovšem v takovémto případě obdržíte tzv. factory flaws. Tyto znaky posouzení kvality platí obecně, konkrétní značky pak mají ještě své specifické rozpoznávací detaily. Typicky kupříkladu logo, jeho tvar, umístění nápisu a podobně.

Bublina v botě Nike Air Max by měla být čirá
Bublina v botě Nike Air Max by měla být čirá

Musí vám vonět

Zní to možná trochu zvláštně, ale originální tenisky by vám měly opravdu vonět. Jinými slovy, pokud ucítíte chemický zápach nebo odér vypovídající o tom, že tenisky už někdo nosil, raději hodně rychle utečte. Velké značky se již dávno snaží jít udržitelnějšími a ekologičtějšími cestami, proto rozhodně nepoužijí zapáchající toxická lepidla.

Ověřte si vždy tzv. SKU neboli Stock Keeping Unit, kód konkrétního produktu
Ověřte si vždy tzv. SKU neboli Stock Keeping Unit, kód konkrétního produktu

Není značka jako značka

Jestli si stále nejste příliš jisti tím, jak rozeznat svou oblíbenou značku tenisek, pojďme se podívat na ty nejznámější blíže. Ikonické logo All Star Converse náležící teniskám Converse Chuck Taylor musí být v prvé řadě mírně vystouplé. Dále si zkontrolujte pravidelnost mezer mezi písmeny v nápisu a také pěticípé hvězdy včetně jejího vycentrování v rámci kruhu. Velmi specifickou věcí se pyšní Nike Air Max, je jí technologie Nike Air. Falzifikátoři se velmi snaží o její napodobení, ale zpravidla chybují. A to je právě způsob, jak odhalit padělek. U originálů je bublina čirá a při zmáčknutí není ani příliš tvrdá, ani moc měkká. Milovníkům tenisek rozhodně neunikla značka Jordan, především pak model Air Jordan 1. Při kontrole pravosti se zaměřte tentokrát opět na logo, kterému se říká Wings logo a nachází se vždy na vnější straně tenisky, nikdy jinde. Pouhým dotekem byste měli cítit celou jeho strukturu, neboť je vtlačeno do kůže. Zkontrolujte si také pečlivě písmena R a D, ta by se měla vždy lehce dotýkat v dolní části. Mezi oblíbené značky tenisek patří rovněž Vans. Tyhle boty nejsou žádné peříčko, takže rozhodně zbystřete, pokud se vám zdá nějaký pár moc lehký. A co se vám u originálu nepřihodí je, že byste se vyzuli i s vložkou. Ta je totiž přilepená napevno. Jedinou výjimku tvoří verze PopCush, UltraCush a ComfyCush, které mají vyndavatelné vložky.

Víte jistě, co si oblékáte?

Poznat falešné tenisky je často tvrdý oříšek, u oblečení to ale může být ještě obtížnější. K výrobě fake tenisek totiž výrobci potřebují mnoho různých nástrojů, zatímco u oblečení často postačí pouze obyčejný šicí stroj a případně také tiskárna na textil.
Rozpoznat je můžete sledováním podobných věcí jako u tenisek, začněte tedy osaháním materiálu, který se může lišit kvalitou a gramáží. Nezapomeňte checknout švy, které by měly být pravidelné a bez větších defektů. Často se také chybuje u našitých či natištěných tagů, které ve většině případů najdeš z vnitřní strany u krku a na boku. Tagy by měly být rovné, ostré a kvalitně našité. Dále má opět každá značka svá specifická poznávací znamení, která jejich milovníci dobře znají.
Jak vidíte, rozpoznat padělky v oděvní oblasti je neskutečně těžké, dokonce výrazně náročnější, než je tomu u obuvi. Zvažte proto opravdu důkladně, od koho nakupujete, přece jen se jedná o nemalou investici.

Nejlepší je nakupovat u ověřených prodejců
Nejlepší je nakupovat u ověřených prodejců

SneakerGallery
SneakerGallery patří mezi přední české online prodejce limitovaných tenisek a streetwear oblečení. Kromě e-shopu provozuje také kamennou prodejnu v Brně. Firma pozvedá úroveň celého tohoto specifického segmentu svými službami, které charakterizuje jako Premium resell. Jde o vysokou kvalitu celé služby, jež zahrnuje plynulost a jednoduchost samotného objednávkového procesu, případné vrácení zboží či peněz, reklamace a také kvalitu a rychlost dodání, tedy věcí, které v tomto odvětví dříve nebyly zvykem. Více na www.sneakergallery.cz.

Populární články

Související články

KnihyTéma dne

Potlesk pro Antonína Kalinu

V roce 2013 vydalo pražské nakladatelství Rybka Publishers unikátní knihu televizního reportéra, badatele,...

KnihyTéma dne

Produkce takříkajíc samizdatová…

… to je hlavní náplní úspěšného slovenského nakladatelství TORDEN, jehož motto zní:...

CestováníTéma dneUmění

Tři desítky let s vitráží

Uměleckořemeslná firma z Lubence na Karlovarsku Jitky a Richarda Kantových letos slaví 30 let...

Téma dneUmění

Návštěvou v ateliéru Vojtěcha Kolaříka

V dubnu roku 2019 se v Galerii Dům Černohorských na pražském Újezdě...