Úvod Luxus Bižuterie Mysterium výroby skleněných korálků
BižuterieKnihy

Mysterium výroby skleněných korálků

57

Letos slavíme Mezinárodní rok skla. V tomto oboru jsme tradičně jedni z nejlepších na světě. Při této příležitosti není odpribeh o Pelicce -vnitrni obalka věci si takříkajíc rozšířit obzory znalostí a vědění. Proto jsme zalistovali v jedinečné publikaci, přibližující především mládeži historii vzniku a výroby bižuterie, jejímž základem jsou skleněné perle. Jedná se o úspěšný knižní komiks s texty předního českého odborníka na sklo, kunsthistorika a kurátora Petra Nového, se zdařilými ilustracemi výtvarníka Dominika Strnada.

Jak píše v úvodu autor: „ Jen málo věcí, které nás každý den obklopují a provázejí, má tak bohatou a fascinující historií, jako skleněné perličky. Jako pokračovatelé této historie s ní chceme naše čtenáře seznámit a podělit se o tu radost a hrdost, kterou díky perličkám máme a cítíme. Právě proto vznikla tato knížka.“

Příběh o perličce

Představovaný knižní komiks nám v jednadvaceti kapitolkách na padesáti bohatě ilustracemi vyplněných stránkách přibližuje základní etapy vývoje tohoto uměleckého řemesla. A to od zrodu první skleněné perly kdesi v Egyptě a její cestě do Čech ve druhém tisíciletí před Kristem, vzpomíná na Kelty, kteří byli nejenom vyhlášení a obávaní bojovníci, ale i zruční řemeslníci, kteří ve svých oppidech vyrobili první české skleněné perle, se kterými se nejen zdobili, ale především s nimi obchodovali. Jak šel čas, přinesly skleněné korálky slávu a bohatství italským Benátkám, aby se od 13. století výroba korálků natrvalo vrátila do Čech. Zprvu do skláren, založených v šumavských hvozdech, odkud se posléze přesunula a to již definitivně, do Jizerských hor, které patřily již od 16. století k důležitým oblastem výroby skla v českých zemích. Přírodní bohatství, blízkost obchodních cest, vynalézaví a podnikaví obyvatelé – to byly základy, z nichž posléze vyrostla světově proslulá jablonecká bižuterie. V průběhu 18. století se tady začala vyrábět většina tehdy známých druhů skleněných perlí a perliček. Místní však nezůstali jen u napodobování benátských vzorů, ale přicházeli s vlastními postupy a novinkami. Nebáli se ani obchodu, a tak se podvědomí o novém korálkovém kraji brzy rozneslo po celém světě.Pibeh o Pelicce - polotovar, trubickyDále se čtenář v napínavém textu dozví, kdy huťmistři v Potočné, na Kristiánově a Nové Louce začali pro výrobu bižuterie využívat vedle drahého kompozičního skla i běžnou sklovinu. Díky tomuto objevu se mohl stát z řemesla průmysl, jemuž nebylo na světě rovno. Následuje představení a životní příběh sklářského krále Jizerských hor Josefa Riedela, který během několika desetiletí vybudoval jednu z největších sklářských firem C. a K. monarchie. Nechybí ani exkurz do výroby samotné, včetně popisů technologií a nástrojů, potřebných k výrobě produktů, které na konci 19. století zaplavily světové trhy. Nebylo světadílu, kde by české perličky neznali. Zlé časy přišly s první světovou válkou, konec práce na sklad znamenal rok 1920, a to díky mimořádně velkým objednávkám, především z USA, kdy export perlí a perliček tvořil více než polovinu veškerého vývozu jablonecké bižuterie. Poslední kapitolky knižního komiksu nám přibližují situaci výroby této komodity uměleckého řemesla za minulého i současného století.Prieh o Perlicce - Zasada a Desna
The Magical World of Czech Beads

Představovaná publikace atypického formátu v tvrdých deskách je milým zpestřením odborných publikací, a je dvojjazyčně vyvedena. Koupit si ji můžeme především při návštěvě legendárního Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, kde PhDr. Petr Nový působí, nebo též při prohlídce jediného zachovaného stavení v kdysi významné sklářské osadě Kristiánov, tzv. Liščí boudy v Jizerských horách. Památkově chráněná roubenka má dlouhou historii. Objekt vznikl společně se sklárnou kolem roku 1775, původně jako obydlí pro skláře. Později se z něj stala hutní hospoda, kterou po požáru celého areálu včetně historické sklárny nahradila vyhledávaná výletní restaurace. V roce 1958 byla Liščí bouda prohlášena za kulturní památku a dnes je zde pod křídly Muzea skla a bižuterie stálá výstava sklářské osady Kristiánov, vyhlášený cíl hezkých pěších túr a poznávací turistiky Jizerkami.

Publikaci Příběh o perličce vydala PRECIOSA ORNELA a.s. Zásada 317, za což jí patří náš dík.Pribeh o perlicce - obalka knihy

Pár slov o autorech

PhDr. Petr Nový (nar. 1973), je hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Pracuje též jako šéfredaktor časopisu Sklář a keramik. Publikoval desítky odborných studií a populárních textů v českých i zahraničních médiích. Mimo jiné je kupříkladu autorem knih Lisované sklo a krystalerie v Jizerských horách, Jablonecká bižuterie, či Ingrid – víc než jen značka.

 MgA. Dominik Strnad (nar. 1986) je talentovaný grafický designér a ilustrátor. Vystudoval SUPŠS v Železném Brodě, kde získal hluboký vztah ke sklu a zejména skleněné bižuterii. Na Universitě Tomáše Bati ve Zlíně vystudoval obor Grafický design. Ve své současné tvorbě se věnuje komiksu a kombinování tradičních technik s digitální ilustrací. Jeho práce jsou publikovány na několika evropských blozích a výtvarných portálech.

 

Ivan Černý
Foto archiv

Populární články

Související články

KnihyUmění

Kotvaldův ohňostroj barev

Jako desátý svazek jedinečné pelhřimovské Edice výtvarného umění, nazvané přiléhavě Probuzené palety,...

Knihy

Jubilující Olympia

Na svých internetových stránkách se toto pražské nakladatelství s dlouhou historií řadí...

KnihySport

Černí andělé jsou holky!

Legendární dámský házenkářský klub Baník Most oslavil před krátkým časem 70 let...

Knihy

Zcela výjimečná literatura

Na knihkupeckých pultech se v pyramidách překladového balastu jako příslovečný diamant v hoře hlušiny...