Úvod Knihy Co dnes dělá sportovní novinář a hokejový publicista – Jiří Stránský
KnihySport

Co dnes dělá sportovní novinář a hokejový publicista – Jiří Stránský

63

Pražák Jiří Stránský se narodil 30. 1. 1963. První ze sudiček, stojících nad jeho kolébkou, mu dala vínkem psací pero, druhá hokejku a ta třetí se přímo předala, neb mu věnovala dary nejdůležitější – talent a pracovitost. Jinak by do dnešních dnů nevydal jedenáct jedinečných knih o českém, kanadském i světovém hokeji.

Jirka Stránský, tak jako spousta jeho vrstevníků, chodíval s kamarády ze školy v zimě bruslit na přírodní kluziště uprostřed pražského sídliště, ale opravdový hokej viděl poprvé až v devíti letech, kdy tatínek přinesl z práce lístky na úvodní zápas pražského šampionátu se Švýcarskem. A hned z toho byla láska na první pohled. Bohužel trochu jednostranná, takže to ve vlastní hokejové „kariéře“ dotáhnul jen na tu nejnižší úroveň.

Jiří Stránský

Hokej se pro něj stal alfou a omegou

Pilně sledoval a odebíral sportovní noviny a časopisy, včetně legendárního Stadionu z nakladatelství Olympia. Sen o studiu fakulty žurnalistiky se mu zdál v polovině sedmdesátých let nesplnitelným, což ho nijak neodradilo, ale cílevědomě budoval (a průběžně i zpracovával) svůj osobní archiv. Psát do médií se snažil hned po listopadu v roce 1989. Ve své první publikaci z roku 1994 zúročil své dlouholeté studium domácích i zámořských materiálů. Vznikla tak na svou dobu unikátní a novátorská kniha o historii zámořské soutěže, která byla pro české hokejové fanoušky v tehdejších časech soutěží prakticky neznámou.

Jak jsme již shora zmínili, Jiří je nejenom talentovaný, ale především pilný autor. On totiž talent bez píle, je jako rýč bez násady. A tak se stalo, že ve svých jedenatřiceti letech došel naplnění svého snu, a vydává svou shora již zmíněnou první knihu, která se stává ihned, tak jako další následující, bestselerem. V roce 1994 mu tedy vychází Historie NHL 1917 – 1994 v nakladatelství Kentaur Polygrafia. Další publikace, bohaté na fakta i fotomateriál, pak následují téměř geometrickou řadou…

S novinářským blokem v ruce

Svou dráhu sportovního žurnalisty Jiří Stránský korunuje v roce 1995 v pozici vydavatele magazínu Hokej revue. Projekt bohužel skonal na financích, ale Jiří se i tak ke svému vysněnému povolání několikrát krátce vrátil. O tři roky později je šéfredaktorem české mutace slovenského časopisu Hokej, v roce 1999 stál jako zástupce šéfredaktora české mutace skandinávského magazínu Pro Hockey, populárního časopisu věnovaného zámořské NHL.

 A v roce 2010 je jeho posledním redaktorským počinem pozice zástupce šéfredaktora slovenského časopisu Náš Hokej.

Ale zpět k jeho publikacím…

Doplněné vydání Historie NHL 1917 – 1997 znamenalo v roce 1997 návrat ke knižní tvorbě po tříleté pauze, způsobené neúspěchem s vydáváním vlastního časopisu. Po období frustrace přišlo úspěšné období spolupráce s nakladatelstvím Vyšehrad a v něm tituly Kronika NHL, Hvězdy NHL, Historie českého a československého hokeje, Brankáři – hokejové hvězdy světa a v roce 2014 poslední ze společných titulů, Český hokej 45 let v NHL. Přechod redakce vydavatelství pod významný knižní dům znamenalo konec dlouholeté spolupráce, a tak přišla na řadu kniha LTC – historie legendárního klubu, vydaná vlastními prostředky v omezeném nákladu. V posledních dvou letech Jiří Stránský vydal ještě dvě knihy. Slavia Praha – 120 let hokeje představovala téměř rok pečlivého sběru informací a dokumentů, a v dubnu 2022 zakončil téměř dvacetileté bádání a studium velkoformátovou unikátní publikaci Maska, ve které zpracovává historii brankářských masek československého hokeje. Lépe řečeno, ve které Jiří Stránský vzdává hold československým brankářům v laminátových maskách. V knize, která nemá obdobu a je skvělým a unikátním příspěvkem k historii našeho hokeje, oslovil a vyzpovídal všechny naše žijící brankáře, kteří v rozmezí let 1961 – 1989 s laminátovými maskami chránili branky týmů nejvyšší soutěže.

Lehko se řekne, těžce se uskutečňuje

 Redakční a reportérská práce je povinnost takříkajíc na více než dvěstěprocentní úvazek. Jiří je navíc po celou dobu své publikační činnosti vytížen i svým běžným civilním povoláním. Psaní knížek nebo článků o hokeji není totiž pro nezávislého publicistu zdrojem financí pro uživení se. Na vlastní spisovatelskou činnost tak příliš sil a prostoru nezbývá. Zvláště pak, když je Jiří Stránský od roku 2021 provozovatelem neziskového webového projektu Archiv českého hokeje, kde se snaží uspořádat co nejvíce dokumentů spojených s českým hokejem a jeho historií.

Ale ani tyto aktivity brzy šedesáti letého autora nijak nebrzdí v jeho tvůrčích plánech. Minimálně dalších pět publikací má v plánu pro nejbližší roky, ale teprve čas nám ukáže, kolik z nich se mu nakonec skutečně podaří realizovat.

Velkou motivací je blížící se mistrovství světa

Za rok, na jaře 2024 bude Česká republika pořádat hokejové mistrovství světa. Čím se při této příležitosti Jiří Stránský blýskne?

Především by rád vydal, ve spolupráci s mezinárodně uznávaným švédským historikem českého původu Patrickem Houdou, dvojjazyčně knihu Hvězdy hokejové historie, která bude obsahovat nejlepší hráče historie světových šampionátů. Bezesporu velké dílo je zamýšlená publikace encyklopedického charakteru Kronika nejvyšší hokejové ligy. Kniha přibližuje všechny sezony nejvyšší hokejové soutěže v Československu, Protektorátu Čech a Morava i v současné ČR. V tomto rozsahu nebyla ligová historie nikdy zpracována, nikdy nebyly knižně publikovány kompletní sestavy všech účastníků jednotlivých ročníků, ani základní týmové a individuální statistiky. To všem chronologicky řazené sezonu po sezoně, se stručným komentářem a nejdůležitějších událostí ročníků, bude obsahem knihy, která současně přiblíží nejvýraznější soutěže, klubové i individuální rekordy a mnoho zajímavostí.

 Do třetice všeho dobrého

 Stránský má mj. rozepsaný titul Pět zlatých generací českého hokeje. V knize chce čtenářům přiblížit nejúspěšnější generace českých hokejistů, kteří na evropských a později i světových šampionátech slavili zisk titulů mistra Evropy nebo světa. V knize budou připomenuty i ty úspěšné týmy, které slavily zlatou medaili, ale nemohou se zařadit mezi ty, které tyto úspěchy získaly opakovaně.

Závěrem: Ještě bychom mohli hovořit o zamýšlených titulech Stránského, jako je třeba rukopis Legendy ligového ledu či Registr českých reprezentantů. To ale bude námět našeho příštího rozhovoru.

Připravil Ivan Černý  
Foto archiv Jiřího Stránského

Populární články

Související články

KnihyUmění

Kotvaldův ohňostroj barev

Jako desátý svazek jedinečné pelhřimovské Edice výtvarného umění, nazvané přiléhavě Probuzené palety,...

Knihy

Jubilující Olympia

Na svých internetových stránkách se toto pražské nakladatelství s dlouhou historií řadí...

KnihySport

Černí andělé jsou holky!

Legendární dámský házenkářský klub Baník Most oslavil před krátkým časem 70 let...

Knihy

Zcela výjimečná literatura

Na knihkupeckých pultech se v pyramidách překladového balastu jako příslovečný diamant v hoře hlušiny...