Úvod Knihy Knížka hravá a půvabná
Knihy

Knížka hravá a půvabná

19

Jedinečná sbírka příběhů, určená nejmenším čtenářům, potěší i pobaví nejenom jejich starší sourozence, ale i rodiče či „babí“ s dědou obdarovaných, neb je zcela jistě neminou hezké chvíle předčítání před spaním jejich ratolestem. Ale pozor! Nejde o pohádky či vyprávění, kde jaký princ si vzal onu či jinou princeznu, ani o tom, jak si na nich pochutnal drak.

Šmidrkalovo Co šustí v listí je soubor sedmi příběhů pro současné kluky a děvčátka, rámované chvílemi v přírodě, jak v sadě, tak i na zahradě. Příběhů zábavných, ale i poučných, dalo by se říci. Hlavní hrdinové si říkají Šikulánek, Hajánek nebo třeba Štěbetálek, ožívá kupříkladu lístek Jasan, lidskou řečí hovoří Dub, Kaštan i Bříza a Buk. Nedivme se, je to přesně tak, jak nám knížka již svým názvem slibuje.

Představovaná útlá knížka je z pera spisovatele a galeristy Pavla Šmidrkala, miloučké ilustrace připravila malířka Lenka Kurovská. Od současné produkce (nejenom) pro nejmenší čtenáře se především liší krásnou a bohatou, až čapkovskou češtinou, na kterou pod tlakem esemesek a mobilové komunikace pomalu zapomínáme. Natož, abychom jí hovořili a psali.
Šmidrkalovo Co šustí v listí se líbezným psaným slovem snaží napravit zoufalý stav současných vyjadřovacích možností našich školáků, kteří leckdy nejsou schopni dáti dohromady členitou větu, natož pak větší souvětí, což nijak, zdá se, nevzrušuje ani ministerstvo školství natož pak kultury.

Než se začteme

Ilustrace k představované knížce jsou výběrem z cyklu akvarelů Ze života opadávajících lístků, na kterém Lenka Kurovská pracuje již několik let. Jak říká autorka grafické úpravy představované knížky Kristýna Masopustová, Lenčiny malůvky vznikají s radostí a křehkostí, se záměrem otevírat se krásám a půvabům podzimu. Originály byly vystaveny v jihočeské galerii Špejchar Želeč během výstavy Něžné trojspřeží v srpnu 2018, kde se po vernisáži úspěšné výstavy zrodil nápad společné spolupráce malířky a spisovatele na zmiňovaném titulu Co šustí v listí.
Zbývá dodat, že autoři knížku věnovali dětem ze Želče a okolí – k 10. výročí založení Obrazárny Špejchar Želeč. Publikace vyšla na konci minulého roku s laskavou podporou obce Želeč.

Ivan Černý
Foto archiv

Populární články

Kategorie

Rubriky

Související články

GurmánKnihy

Unikátní kuchařka základních receptů orientální kuchyně

Kavkaz, speciálně Gruzie, se honosí jednou z nejoceňovanějších kuchyní světa. Po staletí...

KnihyOsobnosti

Jirka, Mirek, Slávek a ti druzí…

Memoárová literatura patří ke čtenářsky nejoblíbenějším žánrům. Populární pražské Nakladatelství Olympia publikace životních...

KnihyKultura

Za autorem veselých knížek

… jsme se rozjeli do pražských Radlic. U vizitky Vratislav Ebr, předseda...

Knihy

Jaký bude rok 2023?

Pro odpověď na tuto nelehkou otázku jsme si došli ke známé pražské...