Na následujících řádcích najdete mnoho užitečných pravd, tipů a rad, které se týkají lněného oleje a jeho vlastností. Co je na lněném oleji dobré, jak s ním zacházet, jak ho užívat, ale také správně skladovat.
1. Lněný olej je živá potravina.
Tak jako kousek ovoce po rozkrojení rychle oxiduje a je dobré ho co nejdříve sníst, stejně je na tom lněný olej. Až už se jedná o tekutý olej nebo čerstvě pomletá lněná semínka.
2. Celá lněná semínka tělo nedokáže využít.
Nejprospěšnější jsou samozřejmě tuky, které nejaktivněji reagují s kyslíkem. Jíst celé lněné semínko je ale zbytečné, protože tělo jeho užitečné vlastnosti nedokáže využít. Celá lněná semínka se nedají strávit a prostě jen jednoduše projdou tělem jako hrubá vláknina.
Pokud si chcete pomlít čerstvá lněná semínka, nikdy je nemelte dopředu a pomletá je ani neskladujte. Jakmile semínko namelete, tyto mastné kyseliny během 10 až 15 minut zkazí.
3. Důvod k mísení oleje s proteiny je jednoduchý.
Pokud budete užívat lněný olej samostatně přímo ze lžíce, jeho vstřebatelnost se výrazně snižuje. Kombinace proteinů s olejem umožňuje rozpouštění tuku ve vodě, takže je tělem absorbován rychleji. Takto upravený může prostoupit i do nejmenších kapilár, rozpustit jakýkoli nevhodný tuk a pročistit žíly a tepny. To mimo jiné posiluje srdce, likviduje tumory a léčí artritidu.
4. Pacienty s rakovinou úspěšně léčila německá biochemička.
Světově proslulá odbornice v oblasti tuků a výživy Dr. Johanna Budwig po mnoha experimentech nalezla souvislost mezi rakovinou a metabolismem tuků. Následně své pacienty úspěšně léčila stravou obsahující vysoce kvalitní lněný olej bohatý na tuky Omega 3 a tvaroh.
5. Tuky typu Omega jsou často nazývány potravou mozku.
Mozek se totiž skládá pře
vážně z tuků, přesněji z lipidů. Zatímco si naše tělo dokáže vytvořit cholesterol a většinu lipidů obsažených v mozku, vznik některých záleží na Omega 3 a 6 tucích obsažených v naší stravě.
6. Lněný olej obsahuje až 61 % Omega 3.
Lněný olej je nejpřirozenějším zdrojem zdravých tuků Omega 3. Lněný olej zn. Walramcom obsahuje až 61 % těchto tuků. Navíc díky akumulaci energie ze sluníčka ve lněném semínku, je tento olej plný zdravé energie.
7. Nepodceňujte každodennost a délku užívání.
Kvalitní za studena lisovaný lněný olej smíchaný s tvarohem obsahujícím méně než 2 % tuku a dalšími přísadami dle správné receptury Dr. J. Budwig užívejte po dobu minimálně 6 měsíců, kdy se dostaví očekávané účinky.
8. Přítomnost světla, tepla a kyslíku snižuje výživnou hodnotu oleje.
Lněný olej by měl být vždy spotřebován do 5 až 6 týdnů od vylisování. Další možností je, že si zakoupíte olej vyráběný technologií bez přístupu světla, tepla a kyslíku, který je balen do speciálních obalů, jedním z nich je lněný olej zn. Walramcom. Takto vylisovaný olej je výrobní technologií stabilizován, má prodlouženou dobu minimální spotřeby, ale po otevření by měl být dále uchováván v lednici a spotřebovat se do 5-6 týdnů po otevření.
9. Čerstvý lněný olej můžete uchovávat v mrazáku.
V každém případě, pokud máte čerstvě vylisovaný olej, nebo víte, že ho brzy nespotřebujte, dejte ho do mrazáku. Zůstane tak déle čerstvý.
10. Sklo a papírová krabička lněný olej před oxidací neochrání.
Světlo má zdaleka nejškodlivější vliv na esenciální mastné kyseliny, škodlivější než kyslík a teplo. Jakmile má světlo přístup k esenciálním mastným kyselinám, dochází ke značnému, pokračujícímu poškození – jako když je olej zabalen do skla a papírové krabičky, kterou dříve či později poškodíte, jakmile ji poprvé otevřete.