Bělavý poprašek ve vlasech lidi trápí snad odnepaměti. Pokud vás ale hlava začne nepříjemně svědit, měli byste už být na pozoru!
V první řadě doporučujeme vyměnit šampon. Za problémy totiž často stojí nevhodná péče o vlasy. Vlasy například zatěžuje časté mytí vysušujícím šamponem, nevhodná vlasová kosmetika či kadeřnické zákroky. Ideální je zvolit šampon šitý tzv. na míru. Se suchými lupy často zatočí šampony s protiplísňovým účinkem a přípravky změkčující a likvidující odumřelé buňky na povrchu kůže hlavy – rohovinu. Pokud jsou vaším problémem lupy mastné, je vhodné sáhnout i po léčivých prostředcích regulujících tvorbu kožního mazu.
Raději nezkoušejte promašťovací kůry jako zábaly z olivového oleje, které tvorbu lupů mohou jen podpořit. Pomoci naopak může půl litru vody se šťávou z půlky citronu, kterou můžete vlasy spláchnout na závěr mytí. Zbystřit byste měli, pokud lupy začne doprovázet nepříjemné svědění, které může být průvodním znakem kožního onemocnění jako lupénka, atopický ekzém a nebo různé parazitální choroby. Pokud kůže na hlavě k tomu začne červenat. Mokvat, začnou se na ní tvořit strupy, zamiřte do ordinace kožního lékaře.
Jinak je základem správná péče: vlasy si jednou za tři dny myjte speciálním šamponem. Vyhněte se fénování horkým vzduchem, nenoste syntetické, tepelné a vlněné čepice, ale i stresu a dodržujte správnou životosprávu. Je totiž dokázáno, že lupy se objevují zejména v době, kdy je organismus oslabený stresem, virovým či bakteriálním onemocněním. Problém je zkrátka třeba řešit zvenku i zevnitř.
Foto: Vichy, Kérastase, La Roche Posay