
K vidění je nejenom kolekce rozměrnějších grafických listů a série okouzlujících akvarelů, ale i soubor drobné grafiky, ve kterém nechybí ani kolekce ex libris, které se po letech ztráty popularity u široké uměnímilovné veřejnosti k velké radosti sběratelů i tvůrců opět vrací na výsluní grafické slávy, kam bezesporu patří.
Tomáš Hřivnáč je osobitý kumštýř, malíř a grafik, mistr kresby, na kterého by byl jistě pyšný i sám legendární Václav Hollar. Jak na vernisáži v Kutné Hoře 7. dubna řekl hostům ArcusGallery pedagog, výtvarník a filmař Vladimír Císař, Hřivnáčovým světem je svět ženy a poetiky, která ji obklopuje. Jeho grafické listy jsou jakoby záznamem okamžiků, v nichž se propojí záblesk akce, situace či gesta s lepou a žádoucí linií těla něžného pohlaví. I velice často jednoslovné názvy Hřivnáčových děl naznačují okamžitost situací, jako třeba Naposled, Úvod či Skrýš. Až k abstraktnosti pak míří jeho grafiky tam, kde opouští i tvář a konkrétní osobnosti, aby zbyla jen linka, tvar a tomu odpovídající napětí. Tajemné, trochu magické tahy, spíše linky, vyryté do měděných desek se v jednom okamžiku slijí a jakoby náhodou, mimochodem nacházejí konečnou podobu, podobu ženského těla v nejrůznějších pozicích. Tato navenek působící nahodilost je však vydobytá lety pečlivé a tvrdé práce.

Slovy kunsthistorika, Hřivnáč je malíř, kterému od samého prvopočátku učarovalo ženské tělo natolik, že jiné náměty téměř nehledá a nepotřebuje. Navíc dokáže takovéto zadání či políbení Múzy nakreslit či namalovat zcela odlišně od jiných tvůrců tohoto žánru, což je tím největším přínosem pro diváky i sběratele.
Názvy jeho výstav hovoří samy za sebe: Erotika, Hold ženě, Eros, Akty ze skicáku nebo třeba Chvála ženy či Žena věčně inspirující… Co dodat?!

Jedině to, že má za sebou Tomáš Hřivnáč 130 samostatných a na 200 společných výstav doma i v zahraničí. Jeho dílo viděli lidé v Německu i Japonsku, Velké Británii, Dánsku a Rakousku, tleskali mu v USA, Francii, Brazílii a třeba i na Slovensku. V České republice jeho dílo průběžně vystavují tak slavné galerie, jako je kupříkladu Vltavín, Hollar, La Femme nebo Miro – a dnes též ArcusGallery, což je pro Kutnou Horu velkým kulturním počinem.
O Hřivnáčově mezinárodním uměleckém uznání svědčí i ocenění, která obdržel. Za všechny jmenujme alespoň Velký diplom za grafiku na 8. Mezinárodním bienále festivalu portrétů v kresbě a grafice v Tule, nebo hlavní cenu na Mezinárodním bienále grafiky Josef de Ribera ve Španělsku.
Ivan Černý
Foto archiv ArcusGallery
Foto archiv ArcusGallery