Úvod Výstavy Žena věčně inspirující
Výstavy

Žena věčně inspirující

10
hrivnac_1Během dubna a května vystavuje známý pražský malíř, grafik a kreslíř Tomáš Hřivnáč (1. 11. 1959) v prestižní kutnohorské ArcusGallery v podloubí Husovy ulice, nedaleko legendární Kamenné kašny. Mistr suché jehly, jehož celoživotním námětem je Žena, se zde prezentuje průřezem své tvorby z posledních dvou let.

K vidění je nejenom kolekce rozměrnějších grafických listů a série okouzlujících akvarelů, ale i soubor drobné grafiky, ve kterém nechybí ani kolekce ex libris, které se po letech ztráty popularity u široké uměnímilovné veřejnosti k velké radosti sběratelů i tvůrců opět vrací na výsluní grafické slávy, kam bezesporu patří.

Mistr sametové linkyIMG_5835

Tomáš Hřivnáč je osobitý kumštýř, malíř a grafik, mistr kresby, na kterého by byl jistě pyšný i sám legendární Václav Hollar. Jak na vernisáži v Kutné Hoře 7. dubna řekl hostům ArcusGallery pedagog, výtvarník a filmař Vladimír Císař, Hřivnáčovým světem je svět ženy a poetiky, která ji obklopuje. Jeho grafické listy jsou jakoby záznamem okamžiků, v nichž se propojí záblesk akce, situace či gesta s lepou a žádoucí linií těla něžného pohlaví. I velice často jednoslovné názvy Hřivnáčových děl naznačují okamžitost situací, jako třeba Naposled, Úvod či Skrýš. Až k abstraktnosti pak míří jeho grafiky tam, kde opouští i tvář a konkrétní osobnosti, aby zbyla jen linka, tvar a tomu odpovídající napětí. Tajemné, trochu magické tahy, spíše linky, vyryté do měděných desek se v jednom okamžiku slijí a jakoby náhodou, mimochodem nacházejí konečnou podobu, podobu ženského těla v nejrůznějších pozicích. Tato navenek působící nahodilost je však vydobytá lety pečlivé a tvrdé práce.

hrivnac_5Ani den bez čárky

Tomáš Hřivnáč vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze (1979). Prošel různými zaměstnáními, skicák však takříkajíc nedal z ruky a výtvarnému umění věnoval veškerý svůj volný čas. Svou první samostatnou výstavu měl v roce 1984 v Praze, od roku 1999 je členem Sdružení českých a slovenských umělců grafiků Hollar. Věnuje se olejomalbě, především ale volné grafice, nejčastěji suché jehle i zmíněnému ex libris. Zdařile mu jdou i akvarely. Společným jmenovatelem jeho prací je ale smysl pro kresbu a její možnosti.
Slovy kunsthistorika, Hřivnáč je malíř, kterému od samého prvopočátku učarovalo ženské tělo natolik, že jiné náměty téměř nehledá a nepotřebuje. Navíc dokáže takovéto zadání či políbení Múzy nakreslit či namalovat zcela odlišně od jiných tvůrců tohoto žánru, což je tím největším přínosem pro diváky i sběratele.
Názvy jeho výstav hovoří samy za sebe: Erotika, Hold ženě, Eros, Akty ze skicáku nebo třeba Chvála ženy či Žena věčně inspirující… Co dodat?!IMG_5796
Jedině to, že má za sebou Tomáš Hřivnáč 130 samostatných a na 200 společných výstav doma i v zahraničí. Jeho dílo viděli lidé v Německu i Japonsku, Velké Británii, Dánsku a Rakousku, tleskali mu v USA, Francii, Brazílii a třeba i na Slovensku. V České republice jeho dílo průběžně vystavují tak slavné galerie, jako je kupříkladu Vltavín, Hollar, La Femme nebo Miro – a dnes též ArcusGallery, což je pro Kutnou Horu velkým kulturním počinem.
O Hřivnáčově mezinárodním uměleckém uznání svědčí i ocenění, která obdržel. Za všechny jmenujme alespoň Velký diplom za grafiku na 8. Mezinárodním bienále festivalu portrétů v kresbě a grafice v Tule, nebo hlavní cenu na Mezinárodním bienále grafiky Josef de Ribera ve Španělsku.

Ivan Černý
Foto archiv ArcusGallery

Populární články

Kategorie

Rubriky

Související články

UměníVýstavy

Deset svíček na želečském dortu

V loňském roce oslavila historická sýpka na jihu Čech proměněná z dobové zemědělské...

UměníVýstavy

Felix slaví kulaté narozky!

Někdo má takzvaně zlaté české ruce, jiny zase obě levé. A legendární...

UměníVýstavy

Připravuje se výstava mimořádného umělce…

…a to v prostorách jedinečného pražského Centra zdraví FUZHI. V pozitivní energií...

UměníVýstavy

Múzy na západní frontě nemlčely

Před krátkým časem se konala v malé galerii Tudy k badatelně Vojenského ústředního archivu...