Říká se, že barvy dokáží divy. Ve správně barevně vyladěném interiéru dokáží uklidnit i nabudit, v pracovním prostředí pak třeba i zvýšit produktivitu práce.
Věděli jste ale, že lidské oko dokáže rozlišit jen 7 barev? Vnímá ale i dalších 169 odstínů! Lidské tělo je ale schopno silně vnímat i energetické záření barvy, což z vědeckého hlediska doložil i zakladatel světelné terapie prof. Nils Finsen, držitel Nobelovy ceny za medicínu z roku 1903 za svou práci o světle a barvách. Dokázal, že barevná chvění v těle prokazatelně způsobují reakce, tedy psychologický účinek, na základě kterého v mysli dojde k určitým změnám. V psychologii samozřejmě působení barev na lidský organismus není ničím novým. Správně zvolená barva prý dokáže v pracovním prostředí zvýšit bezpečnost i produktivitu práce. V modrém pokoji se uklidníte, v oranžovém zase zotavíte z deprese. Ve Spojených státech dokonce ubytovávali vězně do růžových cel. Po krátkodobém pobytu se prý uklidnili. Tmavé barvy se prý hodí do velkých místností. Těm malým zase dodají na dramatičnosti.
Barvy obecně dělíme na základní a sekundární. Základními jsou žlutá, červená a modrá. Oranžová, zelená a fialová pak barvami sekundárními. Všimněte si také, jak dokáže barva ovlivnit tvar a prostor. Tmavé předměty se třeba zadají býti menší než světlé samozřejmě té samé velikosti. Odtud pramení pravidlo malé prostory malovat světle a velké tmavšími odstíny, byť mnozí designéři se řídí opakem. Tmavá barva naopak malému interiéru dodá dramatickou atmosféru. Jinak tyto skvělé zářívé barvy jsou z dílny britské společnosti Mylands Paints. Na zdi i na staré podlaze, kterou dokáží přímo transformovat, vypadají naprosto úžasně.