Úvod Společnost Podpořte unikátní designový koncept od Malai Studio na Hit Hit
Společnost

Podpořte unikátní designový koncept od Malai Studio na Hit Hit

32
Duší inovativního konceptu s názvem Malai Studio je slovenská rodačka Zuzana Gombošová, která se během studií oděvního designu nebála rozbořit zajeté stereotypy a pustila se novou cestou. Tak vznikl Malai – moderní 100% přírodní materiál, který připomíná kůži nebo impregnovaný papír.
Filozofie Malai Studia spojuje ekologii, design, udržitelný přístup a ochranu životního prostředí, to vše v kombinaci s nejaktuálnějšími módními trendy a vysokou originalitou. Nyní můžete tento jedinečný projekt podpořit i vy prostřednictvím crowfundingové kampaně, která bude spuštěna 15. října na portálu Hit Hit. Odměnou vám bude limitovaná edice navržená přední českou návrhářkou Liběnou Rochovou, nebo další stylové doplňky z tohoto výjimečného materiálu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Malai je zcela unikátní svým složením, vlastnostmi a vzhledem. Představuje veganské řešení v módním průmyslu, který patří k největším znečišťovatelům životního prostředí. Má však využití i v dalších segmentech. Hlavní složkou materiálu Malai, který se vyrábí v jihozápadní Indii, je bakteriální celulóza pěstovaná na vodě ze zralých hnědých kokosů. Bakteriální celulóza je nejčistším zdrojem celulózy na zemi, získává se bez použití jakýchkoliv chemikálií. Voda z kokosů je odpadem v místních továrnách na zpracování kokosů. Malá jednotka denně vylije do svého okolí až 4000 litrů této vody, která následně kvasí a okyseluje půdu. Využití této vody pro výrobu inovativního materiálu je tedy také benefitem pro místní prostředí.
Malai je veganskou alternativou ke klasické kůži. Produkce klasické kůže totiž výrazně znečišťuje životní prostředí, a to na mnoha úrovních. Při činění kůží je používáno více než 400 druhů chemikálií a výrazná je i související produkce odpadů. Nejčastěji používanými alternativami ke klasické kůži jsou plasty PU a PVC – tyto materiály se však obtížně recyklují a navíc zamořují vzduch volnými částicemi.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Řešením může být právě Malai. Je 100% rozložitelný v přírodě a plně kompostovatelný – v kompostu se rozloží do 90 dní. Žádná ze surovin použitých k výrobě není na bázi ropy nebo jejích derivátů. K barvení se používají přírodní rostlinná barviva bez použití silných chemikálií. Všechny ingredience pocházejí z Indie, na výrobě se podílí místní obyvatelstvo. Výrobní procesy jsou kompletně ekologické, 90 % vody použité k výrobě je recyklováno. Materiál při svém vzniku neprodukuje znečištění a má velmi nízkou energetickou stopu.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
„Malai není kůže, ani se jí nesnaží být. Snažíme se šířit myšlenku a povědomí o tom, že krása spočívá v nestálosti a pomíjivosti přírodních materiálů. Malai je čistě přírodní,
v čase se mění, získává jiný charakter a vzhled. Žádné dva kusy nejsou zcela totožné – stejně, jako je tomu v přírodě. I díky tomu je v dnešní přetechnizované době tak výjimečný. Navíc je šetrný k přírodě“, vysvětluje Zuzana Gombošová.
D
Zuzana Gombošová začala s bakteriální celulózou experimentovat v průběhu studií na londýnské univerzitě Central Saint Martins. Ve spolupráci s indickým produktovým designérem Susmithem se původní výzkumný projekt rozrůstá v prodeje schopnou obchodní síť. Na trh byl Malai uveden v říjnu 2017. O dva roky později je na prahu další expanze, kterou může podpořit každý z nás na crowfundingovém portálu www.hithit.cz, který propojuje kreativní lidi s těmi, kteří je chtějí podpořit. Kampaň bude mít verzi v češtině i angličtině.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
A co je náplní této kampaně? Cílem je nashromáždit částku v hodnotě 15.000 EUR (375.000 Kč). Tato suma je určena na výzkum a rozvoj stávající výrobní jednotky
v oblasti kapacity a mechanizace. Konkrétně se jedná o zdroje na nákup sušičky, hydraulického presu, kalandrovacího lisu a materiálu pro výzkum a vývoj, jež by měl zajistit širší možnosti využití tohoto biologického materiálu. Přispět můžete libovolnou částkou počínaje 200 Kč (8 eur). Pokud bude kampaň úspěšná a podaří se nashromáždit potřebnou částku, čekají na všechny přispěvatele odměny. V případě nejnižší částky se jedná o nemateriální odměnu v podobě fotografie s poděkováním od člena Malai týmu. U částek převyšujících 375 Kč (15 eur) jsou ve hře materiální odměny – náramek, malá taška, pouzdro na laptop, taška přes rameno, batoh a limitovaná edice od Liběny Rochové. Velmi speciální odměnou je pobyt přímo v Kerale s návštěvou Malai nebo možnost pojmenovat 3 koťata, o která se v Malai starají.
Líbí se vám tato idea přírodního a ekologicky šetrného materiálu? Podpořte ji i vy – na www.hithit.cz/malai. 

Populární články

Související články

Společnost

Hold fotbalové legendě

Nové pražské nakladatelství Vzděláním a sportem k sebevědomí potěšilo (nejen) milovníky bezesporu...

SpolečnostUmění

Za jedinečnou krásou vitráží…

…  se můžeme vydat koncem měsíce září na Karlovarsko, do obce Lubenec...

DivadloHudbaKnihySpolečnostUmění

Ocenění nositelů dobré nálady

V mediální smršti kolem letošního ročníku Thálie, udělované od roku 1994 Hereckou asociací...

Společnost

Neuvěřitelná výdrž Jiřího Suchého

V roce 1931 u nás ještě vládl jako prezident Tomáš Garrigue Masaryk, v Duchcově...