Jedinečné Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připomíná, že se krátí čas možnosti prohlídky jedinečné výstavy, připomínající slavné časy naší bižuterie, která byla ve světě vyhledávanou a oblíbenou. Bohatá expozice, která nám připomíná jednu z neobyčejných kapitol severočeské bižuterní produkce a zahraničního obchodu, nazvaná Cesta do Indie byla otevřena 16. května tohoto roku a trvá do 20. října 2019. Máme tak nejvyšší čas udělat si do legendárního sklářského svatostánku s bohatými sbírkami a poutavými stálými expozicemi výlet.
Na konci 19. století začala jablonecká bižuterie dobývat trhy koloniální Britské Indie. Své místo zde našly především metalizované foukané perly a tzv. bangle, neboli skleněné náramky pro hinduistické ženy. Tato bižuterie Jablonec nad Nisou na dlouhou dobu proslavila, jak se můžeme dočíst na výstavních panelech. Ve sbírce muzea se nachází rozsáhlá kolekce těchto náramkových kroužků. Dokumentuje všechny typy zde vyvinutých technologií a nesmírnou vynalézavost zdejších výrobců. Fungující obchodní vztahy posléze vedly ke snaze nabídnout indickým zákazníkům i další typy bižuterie.
„Návštěvníci naší výstavy si mohou mj. prohlédnout i ukázky luxusních ozdob se skleněnými kameny, dokonce i meditační i náboženské předměty s vyobrazením božstev či indických osobností…“ doplňuje ředitelka muzea Milada Valečková.
Ve vitrínách představované výstavy ale nechybí ani naopak z Indie dovezené šperky a dekorační předměty, zakoupené jako suvenýry, nebo dokonce ukázky výrobků jak japonské, tak i čínské či indické konkurence.
Dlouhá léta budované obchodní vztahy přerušila až druhá světová válka. Po ní se z Jablonecka začaly do Indie vyvážet ve velkém foukané perly, perličky i skleněné kameny. Tuto kapitolu zastupují na výstavě ukázky luxusních předmětů, které prezentují použití českých perliček v rámci indického oděvního průmyslu v 60. až 80. letech minulého století.
Interaktivní expozice
Jmenované cenné exponáty doprovází originální výprava, která návštěvníky zavede do přístavu zámořských lodí i na rušné indické tržiště. Atmosféru vytváří z reproduktorů linoucí se hučení moře, houkání parníků a pokřik pouličních prodavačů. Nechybí ani možnost vyfotografovat se se skupinou námořníků, čemuž řada návštěvníků výstavy neodolá. Na dámy i děvčata, ženy všeho věku pak čeká sál, kde si mohou vyzkoušet, jak se obléká sárí či se, pánové, můžete proměnit v marahádžu v turbanu. Zapomenuto není ani na zvědavce, kteří by si chtěli vyzkoušet indické písmo.
… je nachystaný až do posledního dne výstavy, což je dvacátého října, jak nám připomíná ředitelka Valečková, bohatý doprovodný program. A to v podobě hry, která návštěvníky provede celou expozicí.
Připraveny jsou ale i další doprovodné akce – odborné přednášky, workshop zaměřený na indické odívání, ba i tvůrčí dílny pro všechny generace a v neposlední řadě i komentované prohlídky výstavou.
Více na: www.msb-jablonec.cz
Ivan Černý
Foto Milena Městecká