Úvod Umění Autorské šperky ze Svojkova
Umění

Autorské šperky ze Svojkova

35

DSC_9220Přijít na něco nového, neotřelého a krásného ve šperkařské a bižuterní umělecké tvorbě není jednoduché. S naprostou novinkou přišla před nedávným časem známá sklářská výtvarnice a malířka Vlasta Voborníková z Novoborska. Tajemství jejího úspěchu je v tom, že každý z jejích módních doplňků je originál, a že se prvotní návrh mění, za pomoci dřevin a tónované pryskyřice, v kousek potěšení, kterému žádná dívka či žena neodolá.

Kreativní kumštýřka žije a tvoří v podhůří Lužických hor, východně od Sloupu s legendárním poustevníkem na ochozu zřícenin prastarého hradu. Nad romantickou obcí Svojkov, se tyčí masiv pískovcových skal. Tuto vesnici slovanského původu založil Jan Ješek ze Svojkova, majitel trojpatrového skalního hradu Svojkov. Sklo zde má svou tradici, kupříkladu za Rakousko-Uherska se tady, jako na jediném místě v monarchii, vyráběla zrcadla. V lesnaté, romantické krajině má svůj ateliér a tvůrčí dílnu Miracle studio paní Voborníkové.

Podmalba na skle

Vítá nás teplo z malé sklářské pícky, vůně barev a na pracovním stole rozdělané dílo. V regálech vidíme již hotové kousky nejrůznějších tvarů a podob. Každá věc je originál, jedinečná ruční práce. Oči nadšeně těkají od kalíšků k lahvím, karafám i talířům, nechybí misky, tácy ani vázy, vše doplňují limitované série a dárkové kolekce. Všechny ty věci se svou podobou zásadně liší od běžně zdobeného skla.
Jak známo, sklo se tradičně dekoruje pískováním, leptem nebo rytím, zdobit se může kupříkladu zlatem nebo platinou, dokonce třeba i nanášeným semišem nebo jiným textilem.20191104_100938

Mezi pracovními nástroji paní Voborníkové však vidíme nejenom štětce a špachtle, ale především pájku. Ta potvrzuje jedinečnost tohoto studia, které je výjimečné a charakteristické svými ručně dekorovanými výrobky, jejichž design je založen na aplikaci kovů v kombinaci s barevnými plochami. Jedná se o zcela novou techniku zdobení skleněných výrobků s možnostmi aplikace bezbřehého množství motivů, počínaje obdobím secese přes veškeré styly 21. století!

Tato nebývalá technologie výroby je osobním vynálezem paní Voborníkové a je chráněným patentem Úřadu průmyslového vlastnictví ČR!

Při svém tvůrčím koncertu hraje Vlasta Voborníková na spoustu nástrojů – i ona používá mimo olova či cínu drahé kovy v tekuté formě a nejrůznější barvy, jejíž alchymie je příliš složitá na to, abychom ji popisovali. Jisté je, že některé je nutné tzv. vypékat, jiné ne.

Nápadité šperky

Vlasta Voborníková ví velmi dobře, jak na svou práci musí být připravená i z ohledu na vrtkavou paní módu. Pozorně sleduje nejmodernější trendy doma i v zahraničí, doslova monitoruje současné požadavky bytové architektury i nároky na především dámské doplňky nejrůznějšího druhu, včetně šperků. Dobře totiž ví, že šperk dotváří a korunuje ženskou krásu, a že i ten nejkrásnější krk nebo dekolt bez vhodně voleného náhrdelníku nebo přívěsku nutně ztrácí na přitažlivosti pro mužské oči.

Bez skicáku nic nejde. Jak má Vlasta Voborníková nějaký nápad, tak ho hodí na papír a čeká, až uzraje…
Bez skicáku nic nejde. Jak má Vlasta Voborníková nějaký nápad, tak ho hodí na papír a čeká, až uzraje…

Za inspirací i poučením jezdí po nejrůznějších veletrzích životního stylu, aby při své návrhářské činnosti nejenom, že udržela krok se současnými trendy, ale též aby lopotně takříkajíc neobjevovala Ameriku. Jen tak se může udržet na horních příčkách pomyslného žebříčku. Výsledkem je fakt, že její výrobky jsou exportovány s velkým úspěchem do 35 zemí světa! O tom, že nepřeháníme, svědčí i to, že je tato umělkyně držitelka nejednoho prestižního ocenění za svou tvorbu, hodnotící vysokou estetickou, užitnou i řemeslnou úroveň její práce. Za všechny jmenujme kupříkladu přední umístění v soutěži Řemeslo a umění v Novém Boru, nebo ocenění European Prize for Glass Art, udělené European Union of Art Brusel 2002 či cenu European Prizee of Franz Kafka Prague 2006.

Poslední hit – šperky z tónované pryskyřice

Jedná se o naprosté unikáty, které nikde jinde nenajdeme. Pro základní surovinu si umělkyně chodí do blízkého okolí Svojkova, kde žije a tvoří. Její vnímavé oči hledají ve zpustlých ovocných sadech či na lesních mýtinách a v prastarých alejích, lemujících okresní silnici vhodný materiál. Jedná se o dřevo, většinou z uschlých stromů a keřů i vývratů, neboť kořeny mívají nejtvrdší dřevo, jak přikývne každý z výrobců dýmek. Jako dendrolog se vyzná v druzích dřevin, vyhledává si především vyzrálý tvrdý materiál, který se dobře opracovává. Při svém výběru upřednostňuje  barevná dřeva – akát, dub, buk či olši nebo třešeň. Ale kupříkladu i kořeny růží a podobně. Z nařezaných částí pak s výtvarným citem a tvůrčí představou ciseluje základ šperku. Ten po opracování na malém soustruhu a jemnými smirky dosušuje a poté zatavuje do tzv. tónované pryskyřice. Hotový šperk pak zavěšuje dle velikosti a zbarvení na šňůrky, kůžičky či lanka nebo řetízky z tzv. chirurgické oceli.DSC_9209

Představované autorské šperky ze Svojkova, z ovocných i lesních dřevin, decentní a lehké, nezatěžující ženskou šíji, jsou nejenom ekologické, jak zní požadavek dnešní doby číslo jedna, na jakékoli výrobky, ale cenově i velmi přístupné. Zbývá dodat slovy básníka, že tento kousíček přírody, zpracovaného s láskou, potěší každou majitelku tohoto unikátu. A muži? Ani ti nepřijdou zkrátka, o nějakých unikátkách pro ně již Vlasta Voborníková též přemýšlí…

Více na: www.miraclestudio.cz

 

Ivan Černý
Foto Miroslav Feszanicz

Popisek pod foto v záhlaví: Rozfázovaná výroba šperku

 

Populární články

Související články

KnihyUmění

Kotvaldův ohňostroj barev

Jako desátý svazek jedinečné pelhřimovské Edice výtvarného umění, nazvané přiléhavě Probuzené palety,...

Umění

Tváře a ruce

Našim čtenářům dobře známý malíř Vojtěch Kolařík oslavil v loni v plném zdraví a...

Umění

Šípkova čínská karta

Bylo to právě osm let, kdy třináctého února roku 2016 zemřel světoznámý...

UměníVýstavy

Od října do října

O stejnojmenné výstavní šňůře přední české výtvarnice Bohunky Waageové jsme se společně...