Úvod Téma dne ANZAC Day – oslavme Den osvobození v tichosti
Téma dne

ANZAC Day – oslavme Den osvobození v tichosti

30
„Ať nikdy nezapomeneme“ říká nápis pod fotem G. W. Clarka, který přežil válečné zranění i zajetí a pochod smrti přes ČR
„Ať nikdy nezapomeneme“ říká nápis pod fotem G. W. Clarka, který přežil válečné zranění i zajetí a pochod smrti přes ČR

Národní den vzpomínky na oběti všech válek mají v Austrálii a na Novém Zélandu 25. dubna. Od roku 1915 se jím stal den výročí bitvy u italského města Gallipoli, kdy se poprvé vojenské jednotky z Austrálie a Nového Zélandu (ANZAC) zapojily do bojů první světové války. Ty přinesly jejich první padlé.

Obě země mají letos za sebou zcela výjimečné a neveřejné oslavy tohoto národního svátku. Dne, který lze u nás přirovnat ke Dni osvobození 8. května, před několika desetiletími u nás slavenému ještě 9. května. Případně k listopadovému Dni veteránů, který se slaví hlavně v Británii, Francii a dalších státech, jež měli své padlé v první světové válce. Ten je vzpomínán i u nás. Vzhledem k opatřením proti koronaviru, podobným od začátku dubna v Austrálii a na Novém Zélandu těm v České republice, proběhl letos Den vzpomínky ANZAC v tichosti. Jak mi napsal z Nového Zélandu Glenn Clark:
“Obvykle bývají tento  den velké oslavy za úsvitu, ale ty musely být zrušeny poprvé za celých vice než 100 let oslav. Místo toho lidé stáli za úsvitu u svých domů, připomínali si své drahé a vzpomínkový obřad byl vysílán v rádiu. My jsme vzpomínku měli u moře, které je před naším domem a kousek od nás stála žena, jejíž otec byl také válečným zajatcem v druhé světové válce. Moje neteř nám všem zaslala krásný obrázek mého otce.”

Žena si připomíná v roce 2020 ANZAC Day na mořském břehu na Novém Zélandu
Žena si připomíná v roce 2020 ANZAC Day na mořském břehu na Novém Zélandu

Glennův otec, George William Clark, bojoval v bojích v severní Africe po boku britských vojáků. Přežil válečné zranění a několikaleté zajetí v Novém Bohumíně u Karviné. Přežil i dlouhý pochod smrti přes celou Českou republiku do německého Bavorska. Glenn se vydal na kole po jeho stopách v roce 2017, kdy jsme se seznámili. Napsal mi dále o letošním dnu ANZAC:
“V naší zemi je vzpomínka a úcta k našim vojákům, kteří bojovali v mnoha válkách v posledních 100 letech velmi silná. Vděčíme jim za to, že si můžeme díky nim dnes užívat svobody. Slova “Lest We Forget” (česky ´Ať nikdy nezapomeneme´) jsou pro nás velmi drahá a jsou z básně pro padlé vojáky, která vždy zazní během vzpomínky na ně.

Glenn Clark při své dlouhé jízdě na kole po stopách svého otce u hrobu obětí pochodu smrti v Sobotce
Glenn Clark při své dlouhé jízdě na kole po stopách svého otce u hrobu obětí pochodu smrti v Sobotce

Nikdy nezestárnou jako my, kteří jsme po nich zůstali.

Věk je neunaví, ani roky je neodsoudí.

Myslíme na ně při západu slunce i ranním úsvitu.

Ať nikdy nezapomeneme.“

Vzpomněl také na poslední veterány války: “Dnes si s koronavirem uvědomujeme, že několik málo zbývajících veteránů druhé světové války patří mezi ty nejohroženější. Všichni je musíme u nás bránit jako oni bránili nás před 75 lety.”

Hroby britských vojáků na Olšanských hřbitovech v Praze
Hroby britských vojáků na Olšanských hřbitovech v Praze

Všichni mlžeme dojít letos na Den osvobození v tichosti k početným památníkům padlým vojákům, obětem a trpícím druhé světové války. Máme je narozdíl od Austrálie a Nového Zélandu u nás. Připomínají i ty z jiných zemí, kteří za nás bojovali a mnozí padli. Také vězně a trpící na pochodech smrti, partyzány, odbojáře a civilisty masakrované v posledních dnech války. Bylo by to přirozené a rozhodně lepší než přehlížení a neúcta k osvoboditelům a těm, kdo umožnili náš dnešní život v míru. A

Hroby sovětských vojáků tamtéž
Hroby sovětských vojáků tamtéž

zapomínání, kdo se nás snažil zotročit a zničit.

Text a foto: Milena Městecká

 

 

Populární články

Související články

KnihyTéma dne

Potlesk pro Antonína Kalinu

V roce 2013 vydalo pražské nakladatelství Rybka Publishers unikátní knihu televizního reportéra, badatele,...

KnihyTéma dne

Produkce takříkajíc samizdatová…

… to je hlavní náplní úspěšného slovenského nakladatelství TORDEN, jehož motto zní:...

CestováníTéma dneUmění

Tři desítky let s vitráží

Uměleckořemeslná firma z Lubence na Karlovarsku Jitky a Richarda Kantových letos slaví 30 let...

Téma dneUmění

Návštěvou v ateliéru Vojtěcha Kolaříka

V dubnu roku 2019 se v Galerii Dům Černohorských na pražském Újezdě...