Úvod Knihy Skvělá knižní novinka
Knihy

Skvělá knižní novinka

7

 

Máme před sebou knihu Tomáše Hejny nazvanou Podivně pravdivé příběhy, kterou v současnosti vydalo nakladatelství Olympia. Mladý, leč již zkušený spisovatel, kterému vyšla více jak desítka publikací, se dlouhodobě zabývá studiem dějin literatury, českou i světovou historií a osobnostmi, často i sbíráním pověstí a bájí.Podivne pravdive pribehy

Ve své nové knize nám Hejna nabízí čtyřicet historických povídek, založených na skutečných událostech. A jsou to události více či méně běžnému člověku neznámé. O to více pak napínavé a vzrušující! Posuďte sami: Příběh o líbánkách Ivana Hrozného, o bílé paní, která zabila Fridricha I. Pruského, o svatební noci Kateřiny Veliké nebo třeba o sebevraždě malíře Benjamina Haydona a americkém císaři Nortonovi

Jedinečný tvůrčí přístup…

Tomáš Hejna, který má, jak jsme již naznačili, velmi blízký vztah k historii, nám v představované publikaci ukázal, jak mnohostranně je možné jí vnímat, a literárně zpracovávat. A to v uceleném příběhu, v krátkých útvarech. Hejna, jako jeden z mála publicistů, umí využít zvláštní formu psaní – spojení beletrie s historickým výkladem. Zde vidíme, jak důležité je najít v bludišti dějin příběh a oprostit ho od balastu. Čtení je to krátké, úderné, bez zbytečných popisů.
Jde o čtenářsky oblíbený a přitom originální útvar. Tomáš Hejna historickou epizodu zpracoval nejdříve jako povídku, pak příběh doplnil strohou dějepisnou pasáží.
Tento způsob zpracování je velmi zajímavý a nutno říci objevný, protože čtenáře tak trochu rafinovaně postaví do role posuzovatele.

…a výborný výsledek

Podle Hejnových slov jde o drobné fragmenty dějin, epizodky, které se snažil zpracovat pro čtenáře přijatelnou a dostatečně zábavnou formou. To se mu podařilo, protože kniha se přečte takříkajíc jedním dechem. Čtenář se tedy nejen poučí, ale netrpí pocitem zahlcenosti, jak to u mnohých knih s historickým tématem bývá. V tomto ohledu je Hejna originální, protože dovede vyhovět vkusu a přitom se nepodbízet čtenářům.
Témata jdou pečlivě vybraná, autor si vybíral odvážný a překvapivý příběh. A tak ještě jednou zalistujme knihou a vybírejme z přitažlivého obsahu:

Rozdrážděte medvědy, Octová zálivky, Knihu nebo smrt, Nepotopitelný ostrov, Jednou takhle po ránu, Pozor, padá orchestr, Hotel hrůzy, Ženu ani květinou neuhodíš, a další.

Světový záběr

Je třeba říci, že Tomáš Hejna dokonale zvládl povídkový útvar a pracoval se silnou pointou, čtenář však bude vždy vědět, o jakou historickou dobu se jedná, neboť v záhlaví je uveden letopočet, kdy se příběh odehrál.
Autor nepreferuje české dějiny, jeho záběr je doslova světový. Také uváděním letopočtů u jednotlivých kapitol nás bezpečně vede historií – od roku 1547 do roku 1970. A tak si přečteme příběh i o Britech válčících v Afganistanu, o nástupu Viktorie na britský trůn, o návštěvě habešské královské rodiny a dalších. Jednotlivé historické příběhy jsou umocněny obrázkem, v černobílém provedení na první straně pod titulem. Působivá je i obálka knihy, graficky použité obrázky tvaru kartiček. Publikace vyšla v měkkých deskách a doporučujeme ji jak milovníkům historie, učitelům i studentům, tak řadovým čtenářům, hledající zábavu a poučení. Jistě bude i pěkným dárkem pod stromeček. Více na: www.iolympia.cz nebo www.olympiaforum.cz.

Seznamte se

Tomáš Hejna
Tomáš Hejna

Tomáš Hejna  (nar. 1991) vystudoval Střední školu knižní kultury. Do literatury vstoupil v roce 2011 se svou básnickou sbírkou První květy. Píše prózu i literaturu faktů, kde se ve svých knihách soustředí nejen na důležité události a významná místa, o nichž ví jen hrstka zasvěcených lidí. Dosud mu vyšlo: Pozapomenuté osobnosti české literatury, Osudová místa Prahy, Báječný svět literatury (s A.L. Neradovou), Přemyslovské střední Čechy, Pravda o první republice, Pověsti, báje a mýty od Okoře k Vltavě, Od Mělníka po Český ráj, dále pak 50 zajímavostí na Kralupsku, Slánsku a Kladensku a další.

Ivan Černý

Foto archiv

 

 

Populární články

Kategorie

Rubriky

Související články

GurmánKnihy

Unikátní kuchařka základních receptů orientální kuchyně

Kavkaz, speciálně Gruzie, se honosí jednou z nejoceňovanějších kuchyní světa. Po staletí...

KnihyOsobnosti

Jirka, Mirek, Slávek a ti druzí…

Memoárová literatura patří ke čtenářsky nejoblíbenějším žánrům. Populární pražské Nakladatelství Olympia publikace životních...

KnihyKultura

Za autorem veselých knížek

… jsme se rozjeli do pražských Radlic. U vizitky Vratislav Ebr, předseda...

Knihy

Jaký bude rok 2023?

Pro odpověď na tuto nelehkou otázku jsme si došli ke známé pražské...