Pernštejnové a Pardubice jsou ve východních Čechách totéž co jihočeští Rožmberkové a Český Krumlov. Kdysi nevýznamná osada se pod jejich vládou přeměnila na jedno z nejkrásnějších evropských měst. Ne nadarmo se v 16. století zrodilo rčení „Stkví se jako Pardubice“. Jako poctu tomuto významnému rodu přichystalo Východočeské muzeum výstavu Pardubice v době pánů z Pernštejna (1491 – 1560). Výstava potrvá od 15. června do 28. října.
Pernštejnský rok má ukázat význam tohoto aristokratického rodu v českých a svým způsobem i evropských dějinách. „Pernštejnové, alespoň jejich nejvýznamnější představitelé, jsou však svázaní především s Pardubickým krajem. Jsem proto velmi rád, že se této akce aktivně účastníme, a doufám, že v podobném duchu budeme s Pernštejny pokračovat i po skončení Pernštejnského roku, rozhodně v tom vidím velký potenciál,“ vyjádřil své přání hejtman Pardubického kraje Mgr. Radko Martínek.
Pardubická výstava se chystá vyzdvihnout význam Pernštejnů zejména pro Pardubice, protože zdejší doba vlády pánů z Pernštejna (1491–1560) představuje jednu z nejvýznamnějších kapitol v dějinách města. Vilém z Pernštejna přebudoval do té doby hospodářsky málo rozvinuté poddanské městečko na rezidenci jednoho z nejbohatších a nejvlivnějších aristokratických rodů v zemi. Reprezentativnost města i hradu, přestavěného na zámek, udivovala i současníky. „Letos je to navíc 500 let, co Vilém z Pernštejna, nejvyšší hofmistr království, předal pardubickým konšelům městské zřízení. Mimochodem jeho originál je až do 24. června k vidění v expozici. Poté jej nahradí věrná kopie,“ vysvětluje kurátor výstavy PhDr. František Šebek.
Kromě dalších originálních písemností, například kulturní památky Rudé knihy z roku 1515, se návštěvníci můžou těšit i na povedené archeologické doklady. Některé jsou vyloženou raritou, jako třeba dochované boty jednoho z pardubických tovaryšů nebo zedníků z první třetiny 16. stol. Za zmínku stojí i bronzová křtitelnice, kterou Pardubicům v roce 1515 věnoval právě Vilém z Pernštejna a do výstavy ji zapůjčilo Arciděkanství v Pardubicích.
Východočeské muzeum v Pardubicích sídlí v budově renesančního zámku z přelomu 15. a 16. století, návštěvníkům nabízí množství různorodých výstav a expozic (Příroda Polabí, České sklo, Rytířské sály). Na zámku najdete i nejstarší akt v dějinách českého výtvarného umění – Štěstěnu Vrtkavou-Fortunu Volubilis, kterou zde najdete i v podobě bronzového reliéfu, na který si mohou návštěvníci sáhnout. Zámek Pardubice se v loňském roce stal 6. nejkrásnější památkou České republiky.
Více informací naleznete na www.vcm.cz.