Úvod Kultura „Dáma s rukávníkem“ Gustava Klimta v NG
KulturaTipy DÁMY

„Dáma s rukávníkem“ Gustava Klimta v NG

53

klimt

Národní galerie v Praze představuje ve stálé expozici Mezinárodního umění 20. a 21. století ve Veletržním paláci obraz rakouského umělce Gustava Klimta (1862–1918), který patří k nejvýznamnějším tvůrcům evropské secese. Vytvořil svůj osobitý styl, v němž malířskými prostředky zaznamenal jedinečnost ovzduší Vídně na přelomu 19. a 20. století.
Jedním z hlavních témat tvorby Gustava Klimta byly ženy. Vytvářel podobizny současných žen, které zachycoval s výrazem tajemnosti, zasněnosti, ale i energie a touhou po životě. Do této řady podobizen z pozdějších let náleží i obraz Dáma s rukávníkem vytvořený v letech 1916–1917. Určitou koketností s níž portrétovaná žena napůl schovává svůj obličej za kožešinou, připomíná dřívější Klimtův obraz Žena s kloboukem a péřovým boa z roku 1909 (Österreichische Galerie Belvedere, Vídeň). Pozadí obrazu Dáma s rukávníkem 1916 – 1917 je však již pojednáno odlišně s důrazem na zesílenou barevnost a s novým odkazem k inspiracím barevných asijských figur. Tyto odkazy jsou pak výrazem Klimtova zájmu o japonské a čínské umění, které sám získával a jsou přítomny i v některých jeho dalších obrazech kupř. Kožich z tchoře 1916-1917,soukromá sbírka, Portrét Friederiky Marie Beerové 1916 (Metropolitan Museum of Art, New York).
Obraz Dáma s rukávníkem byl po řadu let pokládán za ztracený. Naposled byl vystaven ve Vídni v roce 1926. V soupise obrazů Gustava Klimta rakouských autorů Fritze Novotného a Johannese Dobaie (Víděň, 1967) i v pozdějších pramenech se obraz uvádí s poznámkou „v soukromé sbírce“. Do soukromé sbírky byl obraz Dáma s rukávníkem 1916 – 1917 zakoupen koncem 20. resp. počátkem 30. let dvacátého století. Z této sbírky má dnes Národní galerie v Praze možnost obraz znovu představit veřejnosti.
Tato zápůjčka významně obohatí prezentaci dvou slavných obrazů Gustava Klimta – Vodní zámek 1909 a ikonické umělcovy malby Panna 1913, které jsou zastoupeny ve stálé expozici Národní galerie v Praze. Sbírka mezinárodního umění vedle hlavního protagonisty secese představuje kupříkladu expresivní tvorbu umělců kupř. E. Schieleho, O. Kokoschky, M. Pechsteina, M. Oppenheimera, ale také malby E. Muncha. Ukázky tvorby představitelů ruské avantgardy prezentují A. Lentulova, R. Falka. Výběr zahraničních umělců pozdějších období zastupují práce J. Miró, A. Tápiese, H. Moore, L. Fontany, M. Raysse a dalších.

Populární články

Související články

KnihyKulturaZaujalo vás

Kniha pro děti, vnoučata, babičku i pro nás dospělé

Co je ideální dárek pro děti a naše prarodiče? Lámete si stále...

Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň
KulturaRodinaVýstavyZaujalo vás

Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň

Vánoce se blíží mílovými kroky. Máte už napečeno? Nemáte? Máte koupené dárky,...

Svépomocný průvodce long covidem
KnihyKrása a zdravíTipy DÁMYTrendy zdraví a krásy

Svépomocný průvodce long covidem

Kniha, kterou uvítají všichni ti, kterým covid zhoršil zdraví. „Nikdy jsem tolikrát...

Plakát Bob a Bobek ve filmu
DětiFilmyKulturaRodinaZaujalo vás

Bob a Bobek ve filmu

Kdo by si nepamatoval na televizní Večerníčky králíků z klobouku Bob a Bobek?...