V roce 590. výročí úmrtí doslova národního hrdiny husitského hejtmana a vojevůdce Jana Žižky z Trocnova, oddaného kališníka, v předvečer 600. let od upálení Mistra Jana Husa katolíky před branami Kostnice, vydalo město Tábor reprezentativní publikaci z pera PhDr. Zdeňka Vybírala: Jan Žižka aneb o táborském hejtmanu a husitském vojevůdci.
Životním příběhem legendární postavy našich dějin se nepřestává zabývat mnoho odborníků i laiků, zamilovaných do husitských dějin. I přes současné snahy především katolických kruhů znevážit Husův a Žižkův odkaz je tato etapa naší historie slavnou kapitolou za spravedlivější společenský řád. Pravda zvítězí je motto nezpochybnitelné dodnes. Jan Žižka ( 1360 ? – 1424 ) byl bezesporu geniální vojevůdce schopný improvizovat, využít momentu překvapení i vojenské strategie v boji proti křižácké přesile. Stal se ale i synonymem slovanské válečnické zdatnosti a statečnosti. Připomeňme si kupříkladu, že pod jeho jménem bojovaly československé legie i fakt, že za druhé světové války čeští vlastenci schovávali model jeho pomníku na pražském Vítkově před nacisty, kteří ho vnímali jako symbol odboje. Doktor Zdeněk Vybíral ( nar. 1971, pracuje jako kurátor sbírek a vedoucí historického oddělení v Husitském muzeu v Táboře) přispěl svou objektivní prací bez emocí a vědecky k dlouhé řadě knih a publikací , vydaných během dlouhých let k danému tématu, za což mu patří dík. Nepodlehl některým současným snahám líčit vojevůdce jako lapku a husity jako bandu drancovníků, vypalovačů a znásilňovatelů jeptišek, nýbrž se snaží o reálný obraz zakladatele města Tábor.
Koneckonců, svědčí o tom i názvy kapitol knihy: Zemanem v Trocnově, Mezi lapky a žoldnéři, Vojevůdce revoluce, Táborským hejtmanem nebo V čele nového bratrstva. Milovníky záhad pak jistě přitáhnou kapitoly, týkající se otazníků a mýtů kolem Žižky a neméně zajímavá je pětice kapitol Pomníky a nezapomníky. Jmenovanou knihu vydal Odbor kultury a cestovního ruchu města Tábor v druhé polovině letošního roku, kde si ji, lze objednat na adrese Žižkovo náměstí 2, 390 15 Tábor. Více na: www.taborcz.eu
Ivan Černý