Úvod Lifestyle Gurmán Švédové ví o kávě všechno, na co jste se chtěli zeptat…
Gurmán

Švédové ví o kávě všechno, na co jste se chtěli zeptat…

8

Domníváte-li se, že Češi pijí hodně kávy ve srovnání s jinými národy, tak budete velmi překvapeni. Švédsko je na světovém žebříčku konzumace kávy na druhém místě, hned po Spojených státech. Švédi si dají rádi kávu totiž nejen ke snídani, ale i po obědě, před večeří a ještě jednu i po večeři a vlastně kdykoliv mají příležitost. Dokonce švédština má i vlastní slovo pro přestávku na kávu – Fika! – proto i naše heslo je Jag vill fika nu – Dal bych si přestávku na kávu! Není tedy překvapením, že co se týče kávy, jsou Švédi velmi kritičtí a pečlivě si kávu v obchodech vybírají. Popularita Löfbergs, švédské jedničky, která se aktuálně dostává na český trh, není žádnou záhadou. Rodinná společnost Löfbergs praží kávu již od roku 1906 a po čtyři generace si předává cenné znalosti pražení kávy tak, aby jejich káva splnila ta nejlepší očekávání. Zaručuje to především láska ke „kávovému řemeslu“, láskou ke kávě a k lidem, co ji pijí. Ale také tím, že pečlivě kontroluje každý krok od prvního zrníčka až po zpracovávání naší kávy v prodejnách. Díky tomu může Löfbergs hrdě tvrdit, že je skutečným mistrem v pražení kávy.

Etické a ekologické kodexy kávě chutnajíIMG_0294

Součástí produkce kvalitní kávy jsou i ta nejvyšší etická a ekologická kritéria. Lidé, kteří stojí na začátku celého procesu, musí dostat svůj zasloužený výdělek, a proto káva Löfbergs pochází z Fair Trade obchodu. Zároveň má většina káv Löfbergs certifikaci RAINFOREST ALLIANCE a mnoho z nich je i certifikováno švédskou biologickou značkou KRAV. Ty jsou známkou kvality, která se ohlíží na životní prostředí a zdraví deštných pralesů. Členové rodinné firmy Löfbergs jezdí osobně na vybrané farmy kontrolovat etické i ekologické normy. I tak, na rozdíl od mnoha světových koncernů na pražení kávy, Löfbergs ručí za konkrétní druhy kávy místem původu jejich plantáže.
Chuť kávy závisí na mnoha podmínkách – kde byla vypěstována, jaké tam byly povětrnostní podmínky a v neposlední řadě záleží na tom, jak je s ní zacházeno po celou dobu produkce. Löfbergs nabízí celou kávovou škálu od světle pražené, po tmavou kávu, preso, instantní i kapslovou verzi. Švédi si na ní pochutnávají ve formě chlazené kávy v plechovce i v restauracích, pod hlavičkou segmentu Horeca. K tomu slouží i vlastní produkce kávovarů.

12013 Picco Black Vulcano Front

 

Filozofie jménem Káva: Výroba od A do Z

Kávovník začíná plodit po třech letech, ale optimální úroda začíná asi až po sedmi až osmi letech růstu. Ani v tomto nejúrodnějším období ale sklizeň nečiní víc, než 0,5 kg hotové kávy za rok. Kávovníky jsou navíc teplotně velmi citlivé a vyžadují rovnoměrně teplé klima. Nejlepší podmínky pro pěstování kávy tak jsou v nadmořské výšce 700 m. Plod kávovníku je velký asi jako třešeň a obsahuje nejčastěji dvě kávová zrna, u některých druhů pak jen jedno jediné zrno.
Takový kávový plod musí zrát kolem osmi měsíců a samozřejmě platí, že čím delší doba zrání je, tím je výsledná káva lepší. I když existují mechanické sběrače kávy, na většině plantáží se dnes sklízí ručně.
Po sklizení následuje fáze vyjmutí kávového zrna z plodu, kterou lze učinit dvěma způsoby. „Mokrou“ cestou, která se využívá v jednoduše zavlažovaných územích, jako je Kolumbie. Plody kávovníku jsou zbaveny listů a stonků, drceny kvůli odstranění kůže i buničiny, aby byly nakonec kvašeny ve vodní lázni po 12 až 36 hodin. Takovým způsobem káva získává kyselý charakter. Kávová zrna se pak z bobulí vymyjí a až pak se suší.
Oproti tomu „suchý“ způsob vyjímání kávových zrn se používá třeba v Brazílii. Zde jsou bobule kávovníku zbaveny listů i stonků, přebrány zralé plody od těch nezralých a propláchnuty. Dále jsou přes den sušeny po dobu jednoho až tří týdnů. V noci jsou vždy shrnuty na jednu hromadu a zakryty. Zrna jsou na speciálních terasách při sušení několikrát denně otáčena. I v tomto případě platí, že k následnému vyjmutí zrn může docházet mechanickou cestou, ale častěji je ruční.
Následně dochází k třídění kávových zrn podle kvality – tedy jejich velikosti a dalších vlastností, které mají vliv na kvalitu. A protože se kvalita a chuť kávy z jednotlivých plantáží mění sezónu od sezóny, přichází moment, kdy si producenti odebírají vzorky a testují výsledek sklizně – tedy jemnost zrn, jejich čistotu, aroma či kyselost. Obvykle nejlepší výsledek nabízí smíchání různých zrn, která se navzájem doplňují.

IMG_0316Tajemství pražení kávy

Dalším z velkých know-how je pražení kávy. Málo upražená káva je slabá, naopak příliš upražená káva chutná hořce až štiplavě. Proto je potřeba pražit se zkušeností, kontrolovat a celé zrnkové filozofii rozumět. Následuje mletí kávy – čím déle je káva v kontaktu s vodou, tím musí být hrubší její konzistence. Vysvětleno na české klasice – Turek musí být namlet víc nahrubo, než káva, která je připravená pro presovač. A pozor, cesta za vynikající kávou nekončí. Důležitý je totiž i obal hotové kávy, který nesmí obsahovat kyslík, takže nejideálněji vakuum, nebo ochranná atmosféra z dusíku. Záleží samozřejmě
na skladování nejen u prodejce, ale i na zacházení s černou nápojovou perlou u spotřebitele. Otevřená káva by měla být uložena na suchém, chladném místě – ideálně v ledničce. Pomoci může
i skladovací dóza s pevně uzavíratelným víčkem, ale není dobré ji zaměňovat za uzavíratelnou sklenici. Nakonec nezbývá než myslet na to, že dobrá káva vystavená přemíře vzduchu, teplu a světlu ztrácí své aroma už během několika hodin.

Populární články

Kategorie

Rubriky

Související články

GurmánKnihy

Unikátní kuchařka základních receptů orientální kuchyně

Kavkaz, speciálně Gruzie, se honosí jednou z nejoceňovanějších kuchyní světa. Po staletí...

GurmánUměníVýstavy

Za dobrým vínem a…

… výborným výtvarným uměním zve požitkáře všeho druhu známá pražská vinárna U...

CestováníFilmyGurmánSpolečnost

Bobule konečně vyrazily do světa

Lépe řečeno do našich kin. Dlouho čekávaná premiéra závěrečného dílu úsměvné filmové...

Gurmán

Významný vinařský svátek

Gastrosoutěží, zaměřených na nápoj bohů, domácích i zahraničních, je spousta. Zadáním jsou...