Úvod Krása a zdraví Rady odborníků NATURHOUSE: Mějte cíl. Hubněte do plavek už nyní!
Rady odborníkůTrendy zdraví a krásy

NATURHOUSE: Mějte cíl. Hubněte do plavek už nyní!

38
Štěpánka Štěpánová, výživová poradkyně NATURHOUSE
Štěpánka Štěpánová, výživová poradkyně NATURHOUSE

Odhodlat se k velké změně bývá často velmi složité. Změnit své dosavadní návyky není jen tak, a proto to spousta lidí vzdá po prvních týdnech. Nebojte se změny, které vám můžou pomoci nejen k lepší postavě, ale i zdravějšímu životu. Výživové expertky ze sítě NATURHOUSE poradí, jak mít do léta skvělou kondičku i postavu do plavek a jak krok po kroku změnit životosprávu, abyste úspěšně zhubli.
Aby byla změna přirozená, je dobré postupovat pozvolna. „Nedělejte žádná náhlá rozhodnutí. Pokud zelenina nebyla součástí každého vašeho jídla, vynechávali jste snídani a z kancelářské židle jste si rovnou sedli doma na gauč, pak musíte zvolit volnější tempo,“ vysvětluje Štěpánka Štěpánová, výživová poradkyně NATURHOUSE, podle níž představuje optimální hubnutí ztrátu přibližně 0,5-1 kg týdně. Hubnoucí proces nemá cenu uspěchat, abychom si zdravotně neublížili, neměli přebytečnou kůži, nepropadali špatným náladám až depresím.
Náhlá změna rovněž často souvisí s touhou co nejrychleji utéct zpět ke starému a pohodlnějšímu životu. Postupná přeměna životního stylu se naopak časem přemění v rutinu, kterou bude snadné udržovat.

Pravidelný pohyb třikrát týdně a bez výtahu

Jste zadýchaní, když vyjdete pár schodů? Doběhnout tramvaj je pro vás nemyslitelné? „Začněte tím nejpřirozenějším pohybem – chůzí. Každý den si dopřejte alespoň půlhodinovou procházku, jak zdravotní stav dovolí. Jarní počasí k tomu vysloveně láká. A že nemáte čas? Myslete na sebe, jde o vaše zdraví,“ říká Štěpánová z www.naturhouse-cz.cz. Snadnou a zdravou změnou bude i výměna výtahu za schody, tramvaje za chůzi a auta za kolo. Kdo je na nějakou pohybovou aktivitu již zvyklý, stačí se držet pravidelnosti – alespoň třikrát týdně s hodinovou zátěží.

Bez správného jídla to nepůjde

Jarní dny jsou díky prvním rostlinám a zelenině jako je ředkvička či cibule ideální na odlehčení jídelníčku a určení řádu ve stravě. Pokud jste se doposud přejídali, raději zmenšete porce a jezte zhruba každé 3 hodiny 5x denně. Určitě se vyvarujte smažených jídel. Nezapomínejte na snídani, obě svačiny, oběd a ani večeři. Jídlo večer raději volte lehké a poslední jídlo snězte tři hodiny před ulehnutím.
Jíst více nebo méně? Rozhodně více zeleniny a méně tučných pokrmů. Bílé pečivo, sladké limonády, ani smažená jídla nám nedělají dobře. Cítíme se po nich těžce a unaveně. Přicházející jaro plné mladé čerstvé zeleniny je ideálním časem pro změnu jídelníčku. „Zkuste si dopřát denně alespoň 300 gramů zeleniny a dopoledne i jeden kousek ovoce,“ navrhuje Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE a zároveň varuje před starým mýtem: „Nevynechávat záměrně přílohy k hlavním jídlům – je to jeden velký omyl,“ varuje.
K snídani přidejte sezonní ředkvičky, k obědu a večeři porci salátu, odpolední svačinu zastane třeba tvaroh a špalíčky mrkve, okurky či papriky. Uvidíte, že brzy vám jídlo bez čerstvé křupavé zeleniny nebude skoro chutnat. K obědu a večeři rozdělte talíř do třetin. Jednu třetinu porce ať tvoří zelenina, a to buď vařená, grilovaná či syrová, druhou pak libové maso či ryba, vejce, tofu nebo šmakoun jako kvalitní zdroje bílkovin a třetí třetinu ať tvoří sacharidy – kuskus, batáty, brambory, bulgur nebo rýže basmati.

Máslo a olej s rozumem

Kromě salátů ale můžete zeleninu vařit na páře, dusit, péct i grilovat. Vyhněte se však zbytečně velkému množství oleje. „Ani salát se spoustou olejové zálivky není zdraví prospěšný. Na jednu porci bohatě stačí 2 lžičky kvalitního oleje,“ upozorňuje nutriční specialistka Burešová. Na tuk si dávejte pozor i v dalších pokrmech. Například máslo na celozrnném pečivu by mělo být jen ve velmi tenké vrstvě, více si však pochutnáte na lehkých krémových sýrech či pomazánce z luštěnin – které jsou výborným zdrojem bílkovin a vlákniny.

Voda základ životaNATURHOUSE-pobocka-Ceske Budejovice1

Díky vodě naše tělo správně funguje. Bez ní je pro nás těžké být zdraví a fit. Z nedostatku tekutin nás bolí hlava, cítíme se unavení, naše pokožka je vysušená a v neposlední řadě nehubneme. „Slazené limonády, alkohol a příliš mnoho kávy nám škodí stejně jako nedostatek čisté vody. Vhodné je vypít postupně alespoň 1,5 litru nechlazené, neslazené vody bez bublinek,“ říká Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně z www.naturhouse-cz.cz. Pro lepší chuť stačí do vody přidat pár kapek citronové šťávy, lístky máty nebo kolečko salátové okurky či plátek jablka.

Jak překonat krizi?

„Největší krize obvykle přichází v druhém měsíci. Klesá motivace a chuť vrátit se do starých kolejí je vysoká. Napište si proto na papír všechny důvody, proč chcete být fit,“ radí výživová poradkyně. Aby bylo pro vás jednodušší se k pohybu „dokopat“ nebo si ho prostě více užít, vytáhněte ven svou kamarádku, partnera nebo děti. Ve dvou se to lépe táhne! A pokud máte raději týmové aktivity, zkuste skupinový nordic walking nebo projížďky na kole.

Hubnutí je nutné podrobněji plánovat

Přelom druhého a třetího měsíce je opět vhodný na sebemotivaci. „Poslední měsíc si naplánujte den po dni, co budete dělat za sportovní aktivity a jiné věci související s vaším cílem,“ radí Burešová. Místo posilovacích a výkonnostních sportů doporučujeme vhodnější tipy cvičení jako například pilates či jógu. Plavání, cyklistika i obyčejná chůze vám určitě prospějí.
A co vás čeká na konci? Ta nejlepší odměna – nejenže překonáte sebe sama, ale změníte i špatné stravovací návyky, překonáte přirozenou lenost, zlepšíte si zdraví a získáte znamenitou kondici.

NATURHOUSE-ilustracni (4)Pár základních instrukcí:

•    Jíst 5x denně každé 3 hodiny.
•    Vypít postupně alespoň 1,5 l nechlazené, neslazené vody bez bublinek.
•    Každý den si dopřát procházku alespoň 30 minut, jak zdravotní stav dovolí.
•    Doporučené sporty: plavání, cyklistika, joga, pilates, stačí však obyčejná chůze.
•    Pozor! Nevynechávat záměrně přílohy k hlavním jídlům – je to jeden velký omyl a zakořeněný mýtus.

K obědu a večeři by měl být talíř rozdělen následovně:

•    1/3 talíře zelenina – vařená, grilovaná, syrová.
•    1/3 talíře libové maso, ryba, vejce, tofu, šmakoun – tedy kvalitní zdroj bílkoviny.
•    1/3 talíře sacharidová příloha – kuskus, brambory, batáty, bulgur, rýže basmati.

Tip:
Pokud si nevíte rady, navštivte některou z výživových poraden NATURHOUSE ve vašem okolí. První pomocí proti jarní únavě může být třeba třítýdenní balíček Hubnutí a detoxikace, který obsahuje výživový plán na 3 týdny, pečlivě vybrané potravinové doplňky, 10 rad pro hubnutí a detoxikaci, exkluzivní recept a ještě dárek zdarma. Nebo si po konzultaci s poradkyní nechte vypracovat dlouhodobý plán správné výživy nejen na jaro.

Pro více informací prosím navštivte www.naturhouse-cz.cz.

 

Foto: NATURHOUSE

Populární články

Související články

Rady odborníkůTéma dne

Vytěžit z online prostředí maximum? Studujte v něm!

Online prostředí nabízí prostor k seberozvoji a prohlubování znalostí a dovedností. Přihlaste...

Trendy zdraví a krásyWellness

Lázeňská sezóna 2021 zahájena!

Jako v ostatních případech, i světově proslulé Mariánské Lázně do toho svátku zdraví...

Rady odborníků

Tajemství samozavlažovacího truhlíku

Při návštěvě pražské ordinace obvodního lékaře Mudr. Tomáše Syrovátky jsou v čekárně pacienti...

Krása a zdravíTrendy zdraví a krásyWellness

Nechte se hýčkat

Hotel Mandarin Oriental, Prague nabízí ve svém SPA exkluzivní světoznámou britskou kosmetiku značky...