Rady odborníků

Brýle, čočky nebo operace?

30
Studio, Frau mit Kontaktlinse und Brille, Optiker, Augenarzt

Oko je složitý a dokonale fungující stroj. Díky němu vnímáme až tři čtvrtiny podnětů z okolního světa. Barvy, velikost, prostorové uspořádání, pohyb, tvary. Proto si zaslouží tu největší péči. Obzvlášť v případě, že trpíte některou z refrakčních vad, a budete zvažovat, jakou možnost korekce si zvolit. Brýle, kontaktní čočky i operace mají totiž svá PRO i PROTI!
Potřebujete dioptrickou korekci zraku? Pak je pro vás nejlepším řešením laserová operace. Jednoduchá, bezbolestná a s celoživotní zárukou. Tohle jsou nejčastější lákadla, která na nás chrlí komerční oční kliniky. Ale pozor! Jde o váš zrak! I když je v určitých případech operace opodstatněná, představuje invazivní zákrok, a s ním i spojená rizika.
„Je nutné připustit, že při těžkých refrakčních vadách, kdy jsou brýle opravdu nepohodlné, těžké a čočky nejsou tolerovány, je operace na místě. Ale opravdu nás naše „půlky, „jedničky“ nebo i „pětky“ natolik obtěžují, že nám to stojí za všechna ta rizika, která jsou s tím nebo s oním postupem spojená? Vydrží naše oko opravdu všechno?“ upozorňuje prezident ČKS a vědecký pracovník Ing. Jiří Michálek s tím, že laserová refrakční chirurgie je sice schopna odstranit nebo snížit dioptrické hodnoty oční vady, ale málokdo si uvědomuje, že je to definitivní zákrok na rohovce, která se uměle ztenčuje, aby snížila lomivost. „Oko však stále zůstává krátkozraké či dalekozraké. Ztenčená rohovka může v budoucnu ztížit rozpoznání závažných očních onemocnění, již nikdy přesně nezměříme nitrooční tlak, jeden z rozhodujících parametrů při podezření na zelený zákal,“ uvádí vědec. K dalším komplikacím patří světloplachost, oslňování, vyklenutí rohovky, dvojité vidění, ztížená léčba zánětů rohovky, šilhavost. Operační zákrok stojí tedy z hlediska míry rizik a možných komplikací na posledním místě.

Biotrue ONEday_90Náprava bez rizika? Jde to!

Nejsnazším a v současnosti nejbezpečnějším způsobem korekce oční vady jsou brýle, brýle kombinované s kontaktními čočkami nebo čočky samotné. Pokud vám brýle překážejí při práci, zábavě nebo sportu, není nic snazšího, než je vyměnit za čočky. Jde pouze o zvyk! A už nebudete muset přemýšlet, jaká „skla“ si na danou příležitost přibalit. „Výhodami nošení kontaktních čoček je korekce refrakčních vad jako je krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatizmus hlavně u vyšších dioptrií. Brýlová obruba omezuje zorné pole a právě čočky nabízí jeho poměrně široký rozsah. Toto je důležité především pro sportovně aktivní nositele.
Teenagerům nabízí nošení kontaktních čoček lepší sociální zařazení do společnosti, ti mnohdy vnímají své brýle jako handicap,“ tvrdí Mgr. Pavel Beneš, Ph.D. z katedry optometrie a ortoptiky LFMU. Velké oblibě se těší zejména měkké, hydrogelové kontaktní čočky – ve světě se nosí přes čtyřicet let a počet jejich nositelů je významně vyšší než počet klientů po laserovém zákroku. „Díky neustálému vývoji mám možnost posoudit výhody a nevýhody jednotlivých materiálů, provedení a designů. Pro své klienty se snažím vybrat takové čočky, aby vyhovovaly zejména jejich parametrům, aby splnily jejich potřeby a očekávání. K novinkám patří kontaktní čočky a roztoky z bioinspirovaných materiálů, které zaručují pohodlné vidění po celý den a nevyžadují žádnou údržbu,“ uvádí optometrista.

Oko jako v bavlnce

Pracujete na počítači a nosíte čočky? Pak máte určitě problém s tím, že když oči méně mrkají, nejsou dostatečně hydratovány a „osychají“. Rozmazané vidění může být způsobeno tím, že kontaktní čočky jsou ke konci dne suché. Tím se mění jejich tvar a jasnost vidění může být zhoršená. Co s tím? „Právě v těchto případech doporučuji hypergelové jednodenní kontaktní čočky Biotrue OneDay, které jsou inspirované biologií lidského oka. Obsahují 78 procent vody, stejně jako rohovka, a současně poskytují prakticky stejně kyslíku jako otevřené oko. Vnější povrch čočky je navržen tak, aby napodoboval lipidovou vrstvu slzného filmu, která brání vysychání čočky. Udržuje tedy stálé optické poměry a dodává oku tolik kyslíku, kolik oko potřebuje, aby zůstalo zdravé, bílé,“ vysvětluje odborník. Tyto kontaktní čočky zajišťují také více vlhkosti než kterákoli jednorázová denní kontaktní čočka dostupná v současné době na trhu, a to i po 16 hodinách nošení.

Návštěvy kontaktologa? Nutnost!

A co komplikace spojené s nošením čoček? Nejsou nijak závažné a hlavně řešitelné. Stačí po dobu potíží čočky nenosit. Odborníci také doporučují pravidelné kontroly u kontaktologa (oftalmologa, optometristy), které mohou odhalit problémy včas. Na oční prohlídku by měl člověk chodit 1 až 2x do roka. „Drtivá většina komplikací bývá způsobena nedodržením pravidel správného nošení kontaktních čoček nebo péče o ně. S těmito pravidly musí být každý klient před zahájením nošení čoček seznámen, poučen jak o nich, tak i o vlastním zacházení s čočkami,“ upozorňuje optometrista a doporučuje k péči o čočky bioinspirovaný roztok Biotrue. Jaké jsou jeho přednosti? Je praktický jak k uchování, tak k čištění čoček hlavně pro lidi s citlivýma očima a pro alergiky. Svým složením je blízký lidským slzám, jeho pH je stejné jako pH zdravých slz. Obsahuje i lubrikant, který se přirozeně vyskytuje v očích a díky němuž zůstane čočka přirozeně vlhká. Klinické testy prokázaly zvlhčení čoček až po dobu 20 hodin, což zaručuje pro uživatele maximální komfort. Kromě toho má roztok i dezinfekční účinky.

Kateřina Hadvigová

Foto: archiv autorky

Populární články

Související články

Rady odborníkůTéma dne

Vytěžit z online prostředí maximum? Studujte v něm!

Online prostředí nabízí prostor k seberozvoji a prohlubování znalostí a dovedností. Přihlaste...

Rady odborníků

Tajemství samozavlažovacího truhlíku

Při návštěvě pražské ordinace obvodního lékaře Mudr. Tomáše Syrovátky jsou v čekárně pacienti...

Krása a zdravíRady odborníkůTrendy zdraví a krásy

Přibude bezdětných a žen s jedním potomkem

V Česku přibývá bezdětných žen. Mezi současnou generací třicátnic a čtyřicátnic může bezdětnost...

Krása a zdravíRady odborníkůTrendy zdraví a krásy

Pozor na chronický stres! Ničí imunitní systém!

Závislost na práci nebývá v naší kultuře širokou veřejností považována za špatný návyk,...