Úvod Kultura Království skleněných pilníčků
KulturaTrendy zdraví a krásy

Království skleněných pilníčků

42

yOABQQNZnámá poděbradská sklářská firma Blažek Glass je spojena svými jedinečnými výrobky s lázeňstvím a péčí o tělo více, než bychom si mohli představit. Již dvacet let jí patří světové prvenství nápadu na výrobu skleněných kosmetických pilníků. Dnes tento produkt představuje 80 procent odbytu společnosti. Připojme se k turistům, kteří jsou zvědaví, jak se takový předmět, který nesmí chybět v žádné dámské soupravě manikúry, vyrábí.

Při příjezdu na historické poděbradské náměstí s dominantou zámku a pomníkem krále Jiřího z Poděbrad, je nutné za svým cílem odbočit vlevo. Silnice míjí centrální parkoviště s místním informačním střediskem a pokračujeme směrem na Nymburk. Po pravé straně zůstává oblíbený lázeňský park i architektonický poděbradský skvost, první funkcionalistické nádraží v Čechách. Ulice je lemována vilkami a záhy projíždíme periférii tohoto lázeňského města. Po pár stovkách metrů zleva nemůžeme přehlédnout velký areál společnosti Blažek. Zbývá zaparkovat a přidat se k včas ohlášené výpravě návštěvníků s přáním, shlédnout zdejší unikátní výrobu.x4FBQn9

Prodejní stánek u Máchova jezera…

Exkurze začíná v síni tradic, či podnikové galerii se vzorkovnou, jak je libo. Původní dobový nábytek z drahého dřeva s konferenčním stolem prozrazuje, že zde bývala svého času pracovna a obchodní centrum firmy. Vitríny po všech obvodových zdech se blyští širokou plejádou úžasných vzorků, mapující celou výrobní historii podniku.
Průvodkyně závodem vysvětluje, že je tradice sedmi generací rodiny Blažků spjata s výrobou a zdobením skla a že sahá až do 18. století. Jedná se původem o novoborský rod a jeho začátky byly skromné.  Vše se dělalo v malé manufaktuře doma „na koleně“ a především šlo o broušení a malování dodaných polotovarů. Původně domácí výrobu změnil až Josef Blažek (nar. 1903).
scan18030215050Ten v roce 1932 zakládá živnost na zpracování a trhovectví skla v rodném Novém Boru. Zprvu ani on nepodniká ve velkém, ale firmu pomalu a cílevědomě buduje. Jak turisté vidí na zarámované dobové fotografii v čele galerie, první prodeje svých výrobků uskutečňoval v již tehdy populární rekreační zóně, na březích Máchova jezera v jednoduchém dřevěném stánku. Zájem výletníků je obrovský, a tak již v roce 1933 Josef Blažek zakoupí podnik v Novém Boru a zakládá společnost pod názvem J. Blažek Sklo. Firma se specializuje na výrobu dekorovaného skla, především čirého broušeného křišťálu, jehož krásné kousky nyní obdivujeme spolu s dalšími turisty.
Na světovém politickém nebi se ale začíná černat, Hitler haraší zbraněmi, přichází ostudná Mnichovská dohoda, Anglie s Francií zradí Československo. V roce 1938 byla v našem pohraničí situace již natolik vyhrocená, že většina českých podnikatelů odchází do vnitrozemí. Také firma Josefa Blažka, který přesídluje do Poděbrad. Společnost zde zapouští své kořeny pod stejným názvem a během roku postaví na zelené louce budovy sklárny, což byl v oné předválečné a válečné době mimořádný krok. Období pod německým protektorátem společnost přežívá jen díky své zaběhlé proexportní strategii a omezeného exportu zboží na základě ověřených kontaktů v zahraničí.

…i váza pro prezidenta Benešescan18030215040

Život samý kotrmelec, chtělo by se říci při výkladu průvodkyně o tom, jaké problémy firmu po celý ten čas tížily. Dělalo se „na sklad“, také někdy jen párkrát v týdnu, chyběly potřebné suroviny, mnoho sklářů přišlo o práci, někteří i o život ve fašistických koncentrácích. Na lepší časy se začalo blýskat po Osvobození a znovuoživení výroby i exportu do ciziny. V ten čas do sklárny Blažek přijíždí i tehdejší československý prezident, doktor Eduard Beneš se svou manželkou, který zde byl na oficiální návštěvě Poděbrad. Prohlížíme si dobové fotografie z této vzácné návštěvy i velkou unikátní vázu, kopii daru panu prezidentu. A chápeme, že to pro zdejší skláře muselo být velké ocenění práce i podnikatelské činnosti.
V roce 1948 byla společnost znárodněna a zařazena do systému státních skláren, kde pokračovala ve výrobě především broušených olovnatých křišťálových výrobků. V roce 1989 nastává čas privatizací a firma je v roce 1992 v restituci vrácena Blažkovým potomkům. Vzhledem k chátrajícímu stavu budov a potřebám modernizace provozu si Dalibor Blažek, šestý z rodu tohoto jména, bere velké úvěry a snaží se navázat na starou zašlou slávu firmy J. Blažek Sklo. Doba je však problematická. Rozpad socialistického bloku a zpřetrhané obchodní vazby spolu s vysokou konkurencí, zejména laciného skla s Polska a Asie, znamená pro naše sklo složité časy. Situace by se dala přirovnat ke konci 18. století, kdy bylo české WNMBGwWsklářství po odtržení Slezska zle postiženo nepříznivou politikou i hospodářskou situací. Naši skláři na to tenkrát reagovali především obnovením starých, či vynálezem nových technik.
Nápaditý a přemýšlivý Dalibor Blažek, pod tlakem situace o dvě stě let později, přišel na geniální nápad, kterým nejenom, že se zapsal zlatým písmem do novodobé kroniky českého sklářství, ale kterým i zadluženou firmu postavil takříkajíc na nohy. Vynalezl totiž originální skleněný kosmetický pilník!

Blažek Glass Poděbrady

Skleněné pilníčky na nehty se tedy začaly poprvé na světě vyrábět v roce 1997. Dnes mají celé spektrum velikostí, barevností, délky i podob. Jsou chráněny řadou patentů, jejichž autorem a původcem byl otec současné ředitelky Lenky Blažkové-Zdobinské, vnučky Josefa Blažka. V roce 1999 je firma v souladu s rozvojem společnosti a se zavedením nových produktů na stále se rozšiřující světové trhy přejmenována rovněž světově: Blažek Glass s.r.o.
Společnost však nespí na vavřínech a v roce 2014 vyvíjí další novinku – luxusní broušené lampy a osvěcovadla s volitelným spektrem barev podIj6BQn7 názvem Light Emitting Crystal. Jedná se o ručně vyráběné skleněné lampy, navržené vývojovým týmem firmy a vyráběné pod taktovkou mistrů brusičů v originálním designu a s moderní technologií LED světelných pásků. Jedná se o značku, nabízející jedinečný sortiment náročnému zákazníkovi, který ocení kvalitu a umělecké ruční zpracování. Lampy mají různé tvary a velikosti, ty nejmenší jsou určené pro intimitu ložnice či konferenčního stolku u krbu, další pak do pracoven, ale i barů, galerií nebo jiných reprezentativních místností či hal.  I ty mají v prezentační galerii sklárny své místo. Exkurze nyní pokračuje v provozech, kde se vyrábí skleněné pilníčky či kosmetické „rašple“ na paty dámské i pánské.

Základem je ploché sklo

Ve zdejším provozu pracují převážně ženy. Nejenom proto, že se jedná o fyzicky nenáročné úkony, ale též proto, že je potřeba trpělivosti a soustředění, kterého leckdy nejsou muži schopní. V neposlední řadě i proto, že ženy především jsou hlavní zákaznice tohoto sortimentu a už proto nedělají svou práci automaticky, ale plně se jí věnují, aby výsledek byl bezchybný.
Ploché sklo, zvané Float, ze kterého se pilníky i škrabky vyrábějí, neobsahuje žádné těžké kovy, ani jiné nežádoucí prvky nebo přísady, které by mohly být škodlivé pro lidský organismus, což je pro nástroje, určené pro manikúru a pedikúru velmi důležité.
Na začátku exkurze vidíme dílnu s italskými stroji, které řežou a porcují tabule na požadované rozměry celého výrobního sortimentu, který je velmi široký. Zde vzniká tedy základ pro výrobu s použitím nejmodernější technologie a tradičními metodami zpracování skla. Následuje chemická úprava povrchu a zkráceně popsáno, konečná úprava výrobků nejrůznějším zdobením. A to od různých kresbiček nebo log až po kamínky od Swarovského nebe Preciosy. Výrobní štafeta končí u kontrolorek, zaručujících prvotřídní podobu produktů, o nichž je známo, že jsou nejkvalitnější na českém i světovém trhu.

Drog.Martina-foto ruze-webZadáno pro dámy

Blažek Glass tedy produkuje nástroje pro nejšetrnější způsob ošetření nehtů, včetně skleněných škrabek na ztvrdlou kůži na ošetření nohou, především pat. V základní řadě pilníčků jsou jednobarevné ve třech základních barvách. Dále jsou pak k dispozici skleněné pilníky matované a pískované, exkluzivně malované obloukové tří vzorů, nebo v neposledním případě i pilníčky ve znamení zvěrokruhu. Zapomenout nesmíme na nejrůznější dárkové sady jak z manikúry, tak pedikúry.
Zbývá dodat, že samotná brusná plocha pilníčků a škrabek této značky je trvalá a mechanická pevnost u těchto skleněných výrobků je při běžném používání nebo pádu na lino či koberec nezničitelná. Výrobky jsou protibakteriálně chemicky ošetřeny a lze je též vyvařit nebo sterilizovat. Pouze některé výrobky, prodávané pod označením Antibactiff jsou opatřeny antibakteriální vrstvou!  Což se hlavně praktikuje u škrabek na nohy.
Exkurze provozem a prohlídkou výroby pilníků končí v podnikové prodejně, kde lze nakoupit za vstřícné ceny.

Ivan Černý
Foto archiv sklárny

Populární články

Související články

Kultura

Haló, paní Bohunko…

Populární pražská AA-gallery výtvarného umění v Domě u Černohorských na Újezdě je...

HodinkyKultura

Výstava hodinek na pražském Žofíně 20.-21. října

Hodinky jsou pro mnoho mužů jediným krášlícím prvkem. Můžeme k nim ještě počítat...

Kultura

Beyond Vibrations – neobyčejný balet Národního divadla

Máte rádi balet? Chodíte často do divadla? Máte nyní neobyčejnou možnost vidět...

KnihyKultura

Za autorem veselých knížek

… jsme se rozjeli do pražských Radlic. U vizitky Vratislav Ebr, předseda...