Pomyslných pětašedesát oslavencových svíček sfoukli na nedávném pražském mezinárodním veletrhu Svět knihy čtenáři i autoři dnes již legendárního nakladatelství Olympia. Jeho kořeny objevíme již v padesátých letech minulého století, kdy přebralo žezlo vydávání sportovní a turistické produkce od Nakladatelství Československé obce sokolské. Od té doby uplynula ve Vltavě spousta vody, a dnes je Olympie i přes veškeré dějinné a politické peripetie nejenom jedno z nejstarších kontinuálně fungujících nakladatelství v republice, ale patří mezi nejpopulárnější. Produkcí se řadí mezi středně velké, udivuje ale svým širokým námětovým záběrem a skvělým autorským zázemím.
Na 25. Mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy, který se konal 9.-12.5 tohoto roku na holešovickém Výstavišti, se mimo jiné konaly i oslavy vzpomínaného výročí Olympie. Na to jak, jsme se zeptali ředitele nakladatelství Karla Hejny.
„Mimo řady autogramiád našich titulů došlo i na slavnostní předávání Výroční nakladatelské ceny Olympie,“ usmívá se inženýr Hejna. „Ta byla udělena autorům, s nimiž dlouhodobě spolupracuje.Nezapomněli jsme ale ani na naše dlouhodobé ilustrátory, grafiky ani redaktory.“
Zajímá nás, kdo byl kupříkladu mezi vyznamenanými?
„Spisovatelé Václav Junek, Jan Žáček, Ladislav Kučík, Magdalena Zachardová a Petr Vokáč, cestovatelé Alerna a Jaroslav Klempířovi, sportovní novináři a autoři Stanislav Sigmund, Zdeněk Pavlis i Pavel Procházka. Z ilustrátorů jmenuji Jiřího Filípka a Milana Tesleviče. Naše poděkování si též zasloužili grafici Šárka Kočí Rosolová,Libor Beránek a Jaroslav Salač, v neposlední řadě i Lubomír Keřlík.“
Olympia udělila i několik zvláštních ocenění…
„Za celoživotní práci pro Nakladatelství Olympia“ byl oceněn bývalý ředitel Karel Zelníček,“ přikyvuje Karel Hejna.“ Rovněž bývalý ředitel Ladislav Malý byl oceněn „za mimořádný přínos“ a Česká unie sportu (ČUS) „za podporu a propagaci sportu v oblasti literatury. Ve spolupráci s nakladatelstvím Epocha pak získal od Olympie cenu také Miloslav Jenšík, a to za „celoživotní dílo v oblasti literatury a sportu“.
Noví autoři Olympie
Prezentační stánek tohoto nakladatelství byl po celý jmenovaný svátek knihy doslova v obležení čtenářů a milovníků literatury. Ti si nenechali ujít představení nových spisovatelských tváří nakladatelství. Mezi nimi nechyběl kupříkladu Jan Bauer se svojí knihou Od faraonek k Maovi nebo zpěvák a herec Josef Laufer se svou povídkovou knížkou Pro srandu králíkům.
„Návštěvou nás také poctil slovenský politik a spisovatel Artúr Soldán,“ doplňuje ředitel Hejna. „Ten zde představil široké veřejnosti první díl své knihy o historii špionáže Odsouzeni ke špionáži.“
To však nebylo všechno! Na stánku nakladatelství Olympia se mohli setkat návštěvníci a zájemci i s řadou sportovců, nebo i se zástupci foglarovského sdružení kolem časopisu Bobří stopa.
„Premiéru měl také krátký dokumentární film o historii Olympie. Pro sběratele jsme vytvořili i sérii 37 sběratelských karet našich autorů. Ale nejvýznamnější událostí bylo převzetí prémie Miroslava Ivanova od Klubu literatury faktu (KASLF) zástupci nakladatelství za titul 100 let českého sportu, který jsme vydali před krátkým časem v souvislosti s oslavami stého výročí vzniku republiky,“ uzavírá Karel Hejna.
Zbývá dodat, že tím však oslavy 65. výročí vzniku Nakladatelství Olympia nekončí. Jejich průběh bude pokračovat i na dalších knižních akcích toho roku. Především na veletrhu Svět knihy Plzeň 2020, na veletrhu v Havlíčkově Brodě a nebo na druhém ročníku Velkopřílepského knihobraní 7. prosince 2019, který Nakladatelství Olympia organizuje.
Víte že:
Společnost Nakladatelství Olympia, s.r.o patří mezi nejdéle fungující vydavatelství v České republice? Její publikační záběr je široký: od knih se sportovní tématikou a turistické průvodce vydává i literaturu faktu,cestopisy,historické romány, fantasy a sci fi, kvalitní knihy pro děti, detektivky i romány pro ženy a různé výpravné obrazové publikace. Více na: www.iolympia.cz
Za rozhovor děkuje Ivan Černý
Foto archiv