Úvod Knihy Granatus Bohemicus: Co vše bychom měli vědět o českých granátech
KnihyŠperky

Granatus Bohemicus: Co vše bychom měli vědět o českých granátech

14

Řeč je o nerostech, jedinečných červených kamenech, které patří mezi nejstarší známé a rovněž i mezi ty, které člověkCesky granat _1 používal k ozdobným a rituálním účelům již v nejstarších dobách. Dějiny českého granátu jsou stejně bohaté jako historie granátu obecného.

Pyrop je když…

Vřele čtenářům doporučujeme publikaci, kterou právě držíme v ruce. Skvěle zpracovaná publikace Radka Hanuse, odborníka na slovo vzatého, tak říkajíc od á až do zet zájemce o mineralogii i šperkařství poutavě seznamuje nejenom o původu granátů jako takových, ale především o pyropu – českém granátu. Jedná se o unikátní, komplexní monografii, která u nás po řadě desetiletí poprvé vyšla. Publikace RNDr. Radka Hanuse se tedy zabývá vznikem Granatus Bohemicus, jeho geologií, historií těžby i zpracováním. Na mnoha fotografiích kniha představuje vývoj granátového šperku od prehistorie po současnost. Mimo jiné své čtenáře též seznamuje s napodobeninami českého granátu a možnostmi jejich odlišení, čímž pomáhá při jeho identifikaci a oceňování. Představovaná publikace patří bezesporu do knihovničky nejen mineralogů a gemologů, ale všem zájemcům o poznání historie a současnosti tohoto úžasného drahého kamene, který učaroval již císaři Rudolfu II.

Čtrnáct kapitol, bohatý ilustrační doprovod

V úvodu knihy autor děkuje na třiceti řádkách odborníkům a institucím, kteří „…různou, ale vždy významnou měrou přispěli ke vzniku publikace.“ Výčet použité literatury na konci knihy zabírá osm stran!Cesky granat _2O širokém záběru knihy Český granát s podtitulkem Historie, geologie, mineralogie, gemologie a šperkařství hovoří již samotné názvy kapitol, jako kupříkladu: Historický pohled na granát, Genetické typy výskytu pyropů v České republice, Těžba a zpracování v Čechách, Dějiny šperku z českého granátu či v závěru Oceňování i Inkluze v českém granátu.
Jak známo, tradičním výrobcem šperků s českými granáty je Granát Turnov. V jeho Galerii Granát na náměstí Českého ráje lze navštívit v rámci turistické exkurze tzv. Zákaznické centrum, kde je stálá expozice českého granátového šperku. Tady se hosté dozvědí, kde a jak se české granáty těží a prohlédnou si, jakou technikou se brousí při krátké předváděcí akci.
Při odchodu je možné zakoupit mj. i představovanou publikaci Český granát z pera doktora Hanuse, kterou před časem vydal Granit s.r.o Praha.Cesky granat _3

Víte, že…

RNDr. Radek Hanus, Ph.D. nar. 1977, je absolventem Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Technické univerzity v Liberci? Více jak deset let se intenzivně věnuje výzkumu drahých kamenů, jejich identifikaci, genezi a vyhledávání, zároveň pracuje jako soudní znalec v oboru drahé kovy a kameny. Je autorem více než 30 publikací (!) a intenzivně se věnuje přednáškové činnosti. V rámci svého profesního života pracoval ve Vietnamu, Libyi, Súdánu, USA, Číně, Tanzanii, Mosambiku, Mongolsku, Rwandě a jinde.

Ivan Černý

Foto archiv Granit

Populární články

Související články

KnihyTéma dne

Potlesk pro Antonína Kalinu

V roce 2013 vydalo pražské nakladatelství Rybka Publishers unikátní knihu televizního reportéra, badatele,...

Knihy

Odborník žasne a laik se diví

A to při čtení nové knihy známého publicisty a odborníka na mediální...

KnihyTéma dne

Produkce takříkajíc samizdatová…

… to je hlavní náplní úspěšného slovenského nakladatelství TORDEN, jehož motto zní:...

GurmánKnihy

Unikátní kuchařka snadných receptů orientální kuchyně

Kavkaz, speciálně Gruzie, se honosí jednou z nejoceňovanějších kuchyní světa. Po staletí...