Před krátkým časem vyšla publikace o našem národním nápoji, bohatě ilustrovaná skvělými kresbami Neprakty. Jedná se o jedinečnou sbírku sentencí, aforismů a dalších pozoruhodných textů z pražských restaurací, hostinců a pivnic. Napsal ji milovník Prahy a piva Boris Grušin. U nás vyšla koncem roku 1985. Nyní držíme v ruce její ruskou verzi, bezesporu sloužící především jako netradiční průvodce českým pivním světem pro turisty z bývalého sovětského bloku, dnes často Českou republiku navštěvující. Knihu Nepraktou bohatě ilustrovanou vydalo Všeruské centrum pro výzkum veřejného mínění.
Materiál pro knihu sbíral autor bezmála sedmnáct let s úmyslem prozkoumat optikou pivního folklóru kolektivní vědomí a vztah Pražanů k různým aspektům života. Krok za krokem badatel prošel 764 výčepů piva, naučil se česky, posbíral 687 textů – dekorativních nápisů na stěnách, stropech, nábytku atd., a vybral z nich 360 myšlenkově nejhodnotnějších aforismů.Boris Grušin doufal, že jeho práce zaujme historiky, sociology, lingvisty, spisovatele a znalce národních tradicí. Jisté je, že kniha bezesporu potěší každého, kdo má smysl pro humor a ironii, a zcela jistě potěší široký kruh čtenářů.
Představujeme autora
Boris Grušin (1929 – 2007), doktor filozofie, profesor sociologie, autor řady sociologických studií a prací. Jedná se o proslulého sovětského a ruského filozofa, sociologa a historika, který je považován za průkopníka průzkumu veřejného mínění v Sovětském svazu. Přednášel na univerzitách jak v Rusku, tak USA. V roce 2003 obdržel cenu Svazu ruských novinářů za knihu Čtyři životy Ruska. Znalec a obdivovatel humoru různých národů, kterému byl nejbližším právě ten český, lidový. Spoluprací s Jiřím Winterem-Nepraktou, se kterým též mnohý žejdlík při práci na knize vypili, byl nadšený a pravil, že lepšího ilustrátora si nemohl přát.