Mezi přední pražské kulturní události měsíce října bezesporu patřil křest básnické prvotiny Sladěno medem mladé autorky, ženy s postavou tanečnice flamenga a semtexem v krvi. Performerka a tanečnice Jitka Osička, o které je řeč, je tedy vycházející stár nejenom lehkých múz. Zdá se, že je jí blízké motto „Žít naplno tanec života“. I proto si ji všiml Blesk, ale přidávají se i seriózní média. Nelze se tomu divit, vždyť má za sebou řadu úspěšných rolí na prknech, která znamenají svět, a nyní připravuje do tisku již druhou sbírku své poezie.
Čtyři Osiččiny tváře
Divadelní a filmová herečka, zpěvačka, improvizátor ba i básnířka, to je tvůrčí paleta tohoto Klatovského rodáka. Jitka Osička se narodila roku 1987 ve znamení Ryb.
Zajímá nás, do jaké míry věříte hvězdám a jak tento horoskop ovlivnil Vaší životní cestu…
„Dá se snad nevěřit? Bez víry by život ztratil smysl. Žádná pohádka by nebyla pohádkou. Stejně jako život. 19. 3. 1987 na Josefa. Pro mne impuls, zodpovědnost, a zároveň cesta sladěná s posláním. Mimochodem miluji sladké, takže „bez práce, nejsou, víte co…“ Bez paní Práce, se dům sám nepostaví.“
Jitka Osička vystudovala JAMU v Brně, obor muzikálové herectví. Absolvovala v roce 2013 v roli královny Alžběty 1 v muzikálu Pokrevní sestry v Divadle nad Orlí a pak už se takříkajíc roztrhl s rolemi pytel. Za všechny alespoň jmenujme postavu Maria Callas ve hře Tosca v brněnském Janáčkové divadle, figuru Zuzanky ve Figarově svatbě v Mahenově divadle, v brněnském Bobycentru zazářila v Dětech z ráje v roli Kájina či úspěšně ztvárnila postavu Fanny Briceové v Divadle F. X. Šaldy v Liberci.
Jak je ve Vašem pohledu daleko od divadelní herečky k herečce filmové?
„Jako by kamenem dohodil. Jiné výrazové prostředky. Vše je v očích. Schopnost tvořivě pracovat s hlasem. Ztvárňovat podstatu, býti nositelem tématu, které film nese prostřednictvím postavy. Jako figurky na šachovnici. Natáčení u filmu je pro mě velký sen. Kdo ví? Uvidíme…“
Od května tohoto roku Jitka Osička exceluje v umělecké kavárně a vinárně Mohaji Café v pražských Holešovicích v pořadech Impro Woo ve stylu One woman show na různá témata, například „Vejce nebo slepice?“, „Mikroskopec“ či „Znač-kování“.
Jak to nezasvěceným přiblížit několika málo slovy?
„Impro Woo. Žena – improvizátor. Muž – bubeník. Více než hodinu má divák možnost zkoumat téma, které se nese prostorem (např. Pra-linky, Zorničková, Bleskovka atd.) z různých úhlů pohledu. Za doprovodu bubnů, handpan, djembe – Daniel Beneš nebo David Mauder, se hereckými stand-up výstupy, zpěvem, pohybem vytváří ucelený příběh, tvořen dílčími fragmenty zdánlivě jednoduchých principů. Pocit. To je nejdůležitější.“
Shora zmíněný Blesk byl nadšen dalšími Osiččinými show, a to, kdy coby médium promlouvá k lidem jako živý obraz. Jedná se o zcela netradiční představení před zraky návštěvníků vernisáží, kupříkladu akademického malíře Otty Plachty, Borise Noska či Jiřího Šorma.
Jak tato performance probíhá, a co to obnáší? Je to víc kabaretní číslo, nebo herecké vstoupení?
„Pohybové obrazy se hýbou samy. Tedy přesněji řečeno nejedná se ani o kabaretní číslo či show pro lidi. Opět se vracíme ke slovům podstata – hloubka – přesah, kdy obraz, socha či starožitnost nese do prostoru své specifické vyzařování. Stejně jako lidé. Před každým vystoupením s daným předmětem musím strávit určitý čas, kdy ho tzv. „nacítím“ a poté vyjádřím do prostoru herecky, pěvecky, pohybově. Obraz či artefakt tak pomyslně ožívá a divák má tak možnost nakouknout pod pokličku struktur, línií a hudby, kterou nese.“
Vraťme se však k poezii. Vaše básnická prvotina Sladěno medem obsahuje osmapadesát básní, doplněných o citáty a sladěná sdělení. Základem sbírky je množství odkazů a symbolů, které vyzdvihují důležitost lidských kvalit a víru ve vyšší hodnoty.
Údajně prý vznikla během symbolických sedmi dnů…
„Ano, to je pravda. 7. 5. 2018 v 20:57 přišel impuls: „Sedni si a piš.“
Tak jsem začala psát. A během sedmi dnů vzniklo Sladěno medem.
První báseň se jmenuje: „Jsi-li“. Pokud jsme se narodili, Werichovými slovy, tak máme hledět, abychom byli…Tedy buďme, jak nejlépe umíme. Odkazy existují všude, v malířství, sochařství, knihách, geometrii, přírodě samotné. Stačí jedno…“
Závěrem: V současnosti připravujete do tisku, Vašimi slovy, hravou poezii, pod názvem Šacho-tvorní vraníci. Kdy a proč jste se začala vyjadřovat verši vázanými i volnými. Na co se můžeme těšit?
„Kdy? 7. 5. 2018 v 20:57
Proč? Impuls, hvězdy, … výškohladké sjezdy
Vázaně a volně, jesko-lině, tvorně.
Hravě slova uctívat…
Těšit? Těšme se z každé chvíle… Šacho-tvorní vraníci, Pohybové obrazy, Impro Woo večery… společná setkání a sdílení, děkujeme za ně…“
Naopak za rozhovor děkuje Ivan Černý
Foto: Jiří Vlastník
P:S Jelikož je lepší jednou vidět, než desetkrát slyšet, zveme naše čtenářky a čtenáře na vystoupení pod názvem Zorničková Jitky Osičky a Davida Maudera do jmenované umělecké kavárny 26.10. 2010 od 19.00.