Gastrosoutěží, zaměřených na nápoj bohů, domácích i zahraničních, je spousta. Zadáním jsou si více méně podobné, jako vejce vejci. Čí pak vinný mok je nejlepší? Populární prestižní soutěž Svazu vinařů ČR, která letos vstoupila do svého jubilejního desátého ročníku, se ale značně liší. Mnohé napovídá už sám název tohoto klání: Vinařství roku. Tímto titulem se za rok 2019 chlubí rodinná firma z Mikulova s tahounem Tomášem Vicanem v čele.
O co se vlastně jedná? Na rozdíl od jiných vinařských soutěží v této nejde zdaleka jen o víno, jeho kvalitu a chuť. Hodnotí se řada jiných aspektů, jako je kupříkladu marketing daného vinařství, přínos k rozvoji oboru a v neposlední řadě i přístup k turistům. Celkem jde o osm kategorií, které by měl vítěz precizně zdolat, příčku po příčce. Jak lehko se řekne, a jak těžko splní. Navíc v takové konkurenci nejlepších vinařství z Moravy i Čech.
K cíli vede tvrdá práce i nadšení a láska k oboru…
…včetně určité hravosti a kreativity, jak řekl na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže v Brně v Rotundě na Výstavišti 30.1. prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray, z jehož rukou byly předávány ceny. Mimo absolutního vítěze Vicana bylo mj. též oceněno v kategorii Malé vinařství Gala, vinařství Bavory a v kategorii Velké vinařství Vladimír Tetur, Velké Bílovice.
Úspěšné Vinařství Vican, které bylo založeno v Mikulově teprve před pěti lety, bylo ve jmenované soutěži ve finále již po druhé. A tentokrát zvítězilo takříkajíc na plné čáře, o čem rozhodla komise odborníků Svazu vinařů.
Recept na úspěch
S tím Tomáš Vican nedělá žádné tajnosti. Především dle jeho názoru nestačí dělat „jen“ dobré víno, s čímž plně souhlasí i jeho manželka Martina, pocházející ze slavného vinařského rodu Adámků, se kterou se daným podnikáním zabývají ruku v ruce. „V této prestižní soutěži je špičkové víno samozřejmostí a mají ho všichni finalisté,“ řekl Vican médiím během slavnostního večera. „Víno je ale sotva půlka tváře a charakteru vinařství. A teď jde o to, s čím vyplníme tu druhou…“
Vinařství VICAN najdeme u Mikulova, na samém úpatí legendární Pálavy. Zde se, slovy vítěze Vinařství roku, kumulují pozitivní emoce. Tady tedy Vicanova rodinná firma obhospodařuje pět viničních tratí v takzvané mikulovské vinařské podoblasti. Vína vznikají v rekonstruovaných sklepech v nedalekých Bulharech, nejen ale v dřevěných sudech, ale i historických hliněných nádobách, zvaných kvevri, což hned tak někdo v republice nemá.
Vraťme se však ke zmíněné „druhé tváři“ vinařství. Tu lze shrnout do věty: příběh, přístup k lidem, chuť nabízet jim zážitek a šetrný přístup k přírodě. I proto Tomáš Vican zřídil ve svém mikroregionu vinařskou cyklostezku, vinařský dvůr a denní výrobou sýrů pod značkou FARMA PÁLAVA, s možností nejen toulek vinařským krajem, ale i exkurzemi do provozu a posezením s muzikou ve sklípku a přednáškou o tajemství vína. A ten „příběh“?
To by bylo na dlouhé vyprávění, vždyť Tomáš Vican je známým filmovým producentem. Přijeďte si o tom všem poslechnout do jeho vinařského penzionu, který je vyzdoben i fotografiemi herců a z natáčení, práce jeho ženy, též fotografky, Martiny. Při troše štěstí zde bude třeba přítomen herec Roden z Bobulí, což ocení nejenom sběratelé podpisů slavných osobností. A pokud ne, alespoň ochutnáte panenský pinot noir z edice Karel Roden. Ze stěžejních děl producenta Vicana připomeňme alespoň filmy Lidice, Bajkeři či televizní seriál Vinaři a úspěšnou úsměvnou filmovou trilogii Bobule – ty třetí se připravují na své antré v premiérových kinech nejenom v Praze. To už ale bude na jiné povídání…
Ivan Černý
Foto archiv Tomáše Vicana