Úvod Umění Grácie Bohunky Waageové
Umění

Grácie Bohunky Waageové

32

Přední pražská malířka a grafička si pro svůj poslední námět zamířila do řecké mytologie. V současné době Bohunkagracie1 Waageová dokončila práci na triptychu Tři Grácie. Plni zvědavosti jsme zaklepali na dveře jejího vinohradského ateliéru, abychom jako jedni z prvních s redakčním fotografem Jiřím Vlastníkem shlédli nová plátna jmenované malířky.

Romantická podoba Grácií vždy lákala umělce, kteří trio bohyní ztvárňovali v plastikách, reliéfu, na plátně či ve vázových malbách. Půvabné sousoší oněch líbezných krasavic kupříkladu kraluje Vatikánskému muzeu, najdeme je i v pařížském Louvru – jedná se o římskou práci z 3. až 2. stol. př. n. l (viz foto). Do chrámu Tří Grácií si ale můžeme zajet na výlet třeba do našeho Lednicko-valtického areálu na Moravě.
Vzpomínané bohyně dobroty a krásy ale byly kumštýři vždy ztvárňované pohromadě. Bohunka Waageová je proti všem zvyklostem namalovala jednu po druhé. Samostatně. Nic tím však neubylo na jejich půvabu. Ba právě naopak, jak vidno s Vlastníkových snímků.
Ostatně, jen na znalci a sběrateli výtvarného umění, který si jimi vyšperkuje svůj interiér záleží, jak si je zavěsí. Aby byly pohromadě, jak se za starých časů patřívalo, nic nebrání…

Athéna, Artemida a Afrodité

Antické sousoší Tři Grácie
Antické sousoší Tři Grácie

 

Původní zpracování všech umělců, od sochařů po malíře – vždy v trojici, byla hluboká symbolika, která znázorňovala tři druhy dobrodiní – dát, přijmout a vrátit. Postavy se drží za ruce, což značí dobrodiní jako řetěz, přecházející z ruky do ruky. Bohyně vyjadřují radost – tou se těší ten, kdo dává i ten, kdo přijímá. Jsou mladé – vzpomínka na dobrodiní, které nemá zestárnout a mají průsvitná roucha – dobrodiní se nebojí pohledu. I zde si Bohunka Waageová dopřála autorskou licenci a její postavy se vznáší vesmírem v Evině rouše, což ale nijak původní symboliku nenarušuje.
Slovy kunsthistorika – Bohunka Waageová ve své bohaté tvorbě zdařile pracuje s imaginací a fantazií. Vždy však v kombinaci s realistickými prvky. Do jejích obrazů se promítají a vzájemně prolínají vesmír a příroda – především stromy, láska a nejrůznější symboly. Kříž, hvězda, oblaka, vejce…samozřejmě i andělé a nyní i bohyně půvabu a krásy, kdy zúročuje práci na aktech z předcházejících let svého malování. Závěrem: Bohunka Waageová v současnosti dokončuje i cyklus nazvaný Křížová cesta, to ale bude námět na další článek.gracie3

Info box
Waageová se narodila roku 1948 v Ústí nad Labem. Žije a tvoří v Praze na Vinohradech. V letech 1963 – 1967 absolvovala Střední odbornou školu výtvarnou v Praze. Je členkou Sdružení českých umělců a grafik Hollar. Má za sebou desítky výstav, její dílo se nachází v soukromých i státních sbírkách doma i v zahraničí. Ocenění: 1995 Cena Masarykovy akademie umění, 1997 Cena Franze Kafky.

Ivan Černý
Foto Jiří Vlastník

Populární články

Související články

Umění

Tváře a ruce

Našim čtenářům dobře známý malíř Vojtěch Kolařík oslavil v loni v plném zdraví a...

Umění

Šípkova čínská karta

Bylo to právě osm let, kdy třináctého února roku 2016 zemřel světoznámý...

UměníVýstavy

Od října do října

O stejnojmenné výstavní šňůře přední české výtvarnice Bohunky Waageové jsme se společně...

KnihyUmění

Za psacím stolem s Karlem Sýsem

Jmenovaný umělec, se kterým jsme před krátkým časem hovořili, patří mezi nejlepší...